Sosyal Medya’da Yeni Dönem Bugün İtibarıyla Başlıyor!

Sosyal medyada yeni dönem başlıyor!

yasası bugün itibariyle yürürlüğe giriyor. Yeni düzenleme ile sosyal medyada yeni dönem resmen başlıyor.

Geçtiğimiz aylarda kamuoyunda tartışılan ve platformlarına bazı yükümlülükler getiren yeni düzenlemesi 1 Ekim 2020 itibariyle yürürlüğe girdi.

İçinde birçok yeni uygulama ve platformlara sorumluluk getiren yeni sosyal medya düzenlemesinde Günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları ’de temsilci bulundurmak zorunda olacak.

Sosyal medyada yeni dönem başlıyor!

Bu zorunluluğa uymayan , , gibi sosyal ağ sağlayıcılara yaptırım uygulanacak.

Temmuz ayında kabul edilen sosyal medya yasasında bir dizi yeni düzenleme bulunuyordu. Bunlar özetle aşağıdaki düzenlemeleri içeriyordu:

Sosyal medya platformlarına ’de temsilci bulundurma, zararlı içerikleri 48 saat içinde kaldırma gibi yükümlülükler getiren yeni sosyal medya düzenlemeleri ’nin 31 Temmuz 2020 tarihli sayısında yayımlanarak yasalaştı.

Bu kapsamda, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan , , , , TikTok gibi yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına yeni yükümlülük ve yaptırımlar getirildi.

Kanunla, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a “sosyal ağ sağlayıcı” şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor.

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Bu ve benzeri yükümlülükleri hangi sosyal ağların yerine getirdiği şimdilik bilinmiyor. Ancak daha önce sadece Twitter’ın temsilci bulundurma adımını atmadığı kulislerde konuşulmuştu. Diğer sosyal ağların ise zaten Türkiye’de temsilcileri var. Ancak bu temsilciler genelde pazarlama faaliyetleri adına çalışmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja