Son Dakika…Trump’ı İkna Çabaları Sürerken! Pentegon Türkiye’yi Suçladı

Son dakika… Trump’ı ikna çabalarında son perde! Pentagon Türkiye’yi suçladı

Savunma Bakanlığı (Pentagon) Genel Müfettişi Glenn Fine, örgütü IŞİD’in, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesinden ve Türkiye’nin bölgede Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmasından faydalandığını öne süren bir rapor hazırladı.

Pentagon’un Savnma İstihbarat Ajansı’na dayandırılan raporda, “IŞİD, Suriye içerisindeki olanak ve kaynaklarını yeniden düzenlemek ve yurt dışında planlama kabiliyetini güçlendirmek için Türkiye’nin saldırısından ve bunu müteakiben askerlerinin sayısının azaltılmasından istifa etti” ifadesine yer verdi.

Pentagon’un 116 sayfalık raporunda, IŞİD elebaşı Ebubekir el Bağdadi’nin ölümünün “IŞİD’in yeniden toparlanma kabileyi üzerinde çok az etkisi olacağı” değerlendirmesi de yer aldı.

Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararı vermiş ve Türkiye 9 Ekim’de örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı’nı başlatmıştı.

TSK’nın Özgür Suriye Ordusu’nun çatı örgütü Suriye Milli Ordusu (SMO) ile giriştiği operasyon, başta olmak üzere genelinde tepkiyle karşılanmıştı.

TRUMP TEPKİLER ÜZERİNE PLANI YUMUŞATTI

Kongre üyeleri, harekât nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar öngören tasarılar hazırlamıştı. Hem Demokratlar hem Cumhuriyetçiler Türkiye karşıtı cephede yer alınca, Başkan Trump çekilme planını yumuşatmıştı.

Trump, ABD askerlerinin bölgede petrol sahalarının korunması için kalacağını belirtmişti. Suriye’den kısmi çekilme tamamlandığında bölgede yaklaşık 600 ABD askerinin kalacağı ifade ediliyor.

Öte yandan, Başkan Trump, mart ayında yaptığı açıklamayla örgütü IŞİD’in yüzde 100 bitirildiğini dünyaya ilan etmişti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.