Son Dakika…Trump Türkiye’ye Ağır Yaptırımlar İçeren Tasarıyı İmzaladı

Başkanı Trump karşıtı maddelerin yer aldığı torba tasarıya imzayı koydu

Başkanı , 738 milyon dolarlık Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasa Tasarısı’nı (NDAA) imzaladı. Torba yasa şeklindeki NDAA’da bu yıl ’ye karşı yaptırımlar öngören maddeler de bulunuyordu.

ABD Kongresi’nin iki kanadından geçip Başkan Trump’ın imzasıyla yürürlüğe giren tasarı, Türkiye’ye ortak üreticileri arasında yer aldığı F-35 savaş uçaklarının transferini yasaklıyor. NDAA’da ayrıca ’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için ’ya yaptırım uygulanması gerektiği de vurgulanıyor.

2020 Yılı Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasası’nda Türkiye’ye F-35’lerle ilgili getirilen kısıtlamaların kaldırılması için gerekli şartlar da yer alıyor.

Buna göre; Yönetimi, S-400 hava savunma sistemine, ilgili araç, materyal ve bağlantılı personele sahip olmayacak. Gelecekte ’dan benzer bir savunma ekipmanı satın almayacağına dair güvenilir teminatlar verecek. Ve tüm bunlar Kongre’nin ilgili komisyonlarına gönderilecek raporlarla belgelenecek.

UZAY KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI RESMEN FAALİYETTE

Başkan Trump’ın Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak da bilinen 2020 savunma bütçesini onaylaması ile birlikte ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı da resmen kurulmuş oldu. Ağustos ayında “birleşik muharip komutanlık” olarak ABD Uzay Kuvvetleri Muharip Komutanlığı’nın kurulmasının ardından söz konusu yasa kapsamında Uzay Kuvvetleri, 6’ncı “ana askeri kuvveti” olarak faaliyetine başladı.

TÜRKAKIM DA HEDEFTE

Yasa, Rus gazını Türkiye üzerinden ’ya taşıması planlanan TürkAkım ve Ukrayna ile Polonya’yı baypas eden Kuzey Akım 2 projelerine de yaptırımlar öngörüyor. Güney Yönetimi’ne uygulanan silah ambargosu da bu yasayla kaldırılacak.

FOTO: AA/ ABD Başkanı Trump, savunma bütçe tasarısını Maryland eyaletindeki Andrews Hava Üssü’nde imzaladı.

Savunma bütçesi içerisinde ABD Başkanı ’ın Senato’da yargılanacak olmasına yol açan Ukrayna’ya askeri yardım da yer alıyor.

Başkan Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’ye bu yardım üzerinden baskı yaptığı ve Kiev’in Yönetimi’nin Demokrat rakibi Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden üzerinden başlatmasını sağlamaya çalıştığı iddia ediliyor.

Savunma Harcamaları Yetkilendirme Yasası’nda Ukrayna’ya 300 milyon dolarlık yardım kalemi de yer alıyor.

FOTO: AA/ Başkan Trump, 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası’nı (NDAA) imzalayarak, 738 milyar dolarlık ülke tarihindeki en yüksek savunma bütçesini hayata geçirdi.

Yasa, Pentagon’a 635 milyar doları temel harcama, 71,5 milyar doları Denizaşırı Muhtemel Operasyonlar fonu, 23,1 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesinde yapılacak savunma ve 8,1 milyar doları diğer savunma harcamaları olmak üzere toplam 738 milyar dolarlık bütçe tahsis ediyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.