Son Dakika…Esad’a Bağlı Suriye Ordusun’dan Kritik Hamle…

… Suriye ordusundan kritik hamle: Koridor açtılar

İngiliz Reuters haber ajansı, Suriye’de muhaliflerin elinde kalan tek önemli yer olan İdlib’le ilgili flaş bir gelişmeyi duyurdu. Suriye resmi ajansına dayandırılan ‘’ haberine göre; Suriye ordusu, İdlib’in kuzeybatısında muhaliflerin elindeki alandan rejimin kontrolündeki bölgeye geçmek isteyen vatandaşlar için koridor açtı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı kaynağına dayandırılan haberde, “Şam, Soran kasabasında insani koridorun açıldığını duyuruyor” ifadesi yer aldı.

İnsani koridorun, sivillerin İdlib’in güney kısmından ve Hama’nın kuzeyinden ayrılmasına olanak sağlayacağı belirtildi.

Suriye Ordusu, bu noktalarda muhaliflere karşı havadan ve karadan yoğun saldırılar düzenliyor.

Suriye’de muhaliflerin kontrolünde bulunan tek yer olan İdlib vilayeti, Türk askeri konvoyuna yönelik üç sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısıyla bir anda ’nin gündemine oturmuştu.

Suriye’de muhalif gruplar, İdlib’e bağlı kritik önemdeki Han Şeyhun’dan kısmi olarak çekilirken, Esad güçlerinin kente gireceği yol açılıyor.

İdlib’e bağlı Han Şeyhun kasabası nisan ayı sonunda Suriye Ordusu ve müttefikleri tarafından başlatılan askeri operasyonun temel hedefiydi.

öncülüğündeki hava saldırıları, İdlib’in güneyindeki toplulukları kırıp geçirmiş ve 500 bin kişinin evlerini terk etmesine yol açmıştı. Son günlerde ise bu saldırılar durmuştu.

Radikal örgütler, İdlib içinde ve vilayetin büyük bölümünde Esad karşıtı diğer savaşçılarla karışmış durumda…

örgütlerinin buradaki varlığı ise ve Suriye tarafından ülkenin tüm kuzeybatısında tekrar kontrolü sağlamak için bir bahane olarak kullanılıyor.

KRİTİK KASABA HAN ŞEYHUN

Han Şeyhun, İdlib’e yönelik operasyonda oldukça kritik bir nokta, Zira kasaba, İdlib’i güneydeki Hama şehriyle bağlayan ana yolun üzerinde bulunuyor.

Nisan 2017’de kasabada sarin saldırısı düzenlenmiş ve en az 92 kişi hayatını kaybetmişti.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler tarafından yürütülen , saldırıdan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad güçlerini sorumlu tutmuştu.

uçakları ise Başkanı ’ın talimatıyla sarin saldırısını düzenleyen jetlerin kalktığı hava üssünü vurmuştu.


Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.