Son Dakika…Doğu Akdenizde Ortamı Geren, Yunanistan’ın Türkiye Hamlesi!

… Yunanistan’dan flaş hamlesi: ’dan Savaş jeti ve fırkateyn istedi

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini, Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimle ilgili yeni gelişmelerin detaylarını verdi. Gazete, Atina yönetiminin geçen haftalarda bölgeye 2 savaş jeti ve fırkateyn gönderen ’dan savaş jeti almak istediğini yazarken, İspanya ve Birleşik Krallık’ın da bölgeye fırkateyn göndermeye hazır olduğunu öne sürdü.

Doğu Akdeniz’de gergin bekleyiş devam ederken Yunan basını, Atina yönetiminin ülkelerini arkasına alma çabalarının devam ettiğini yazdı.

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Kathimerini, Yunanistan’ın Girit Adası’ndaki Souda Askeri Üssü’nde asker ve silahlı kuvvetler sayısının arttığını yazarken, “Yunanistan ve Fransa iş birliğini kuvvetlendirmeye devam ediyor. Atina yönetimi, Paris’le görüşmelerini sürdürüyor ve 12 Rafael savaş uçağı satın alması konusunu görüşüyorlar” ifadesini kullandı.

Gazete, İspanya ve Birleşik Krallık’ın da Yunanistan’a fırkateyn göndermeyle ilgili olduğunu yazdı. Yunanistan’ın Türk donanmasının bölgede neler yapacağını takip edeceği ve ona göre pozisyon alacağını yazan Kathimerini, bu hafta Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Atina ve ’da temaslarda bulunmasının da kritik bir öneme sahip olduğunu aktardı.

ALMAN BAKAN TÜRKİYE’YE GELECEK
Bu ziyaretler sonrasında Başbakanı , Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın danışmanları arasında üçlü bir zirve düzenlenmesinin önünün açılması bekleniyor. Üç liderin danışmanlarının ise sırasıyla Jan Hecker, Eleni Sorani ve İbrahim Kalın olduğu hatırlatıldı.

Maas’ın görüşmesinden sonra Birliği Dışişleri Bakanları, perşembe ve cuma günü Berlin’de bir toplantıda bir araya gelecek. Yunan basınında yer alan haberlere göre ’nin bölgedeki varlığını devam ettirmesi durumunda Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in aralarında Türkiye’ye yaptırımın da olduğu farklı seçenekleri masaya getireceği öne sürüldü.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja