Son Dakika… AB Liderleri Anlaştı,Türkiye’ye Yaptırım Uygulanacak

AB liderleri anlaştı: Türkiye’ye yaptırım uygulanacak

Son dakika haberi… Türkiye’ye yaptırımların görüşüleceği Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesi hazırlanan taslak metinde liderler yaptırım kararı üzerinde anlaştı.

Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesinde hazırlanan taslak metne göre Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar kabul edildi.

Reuters’ın paylaştığı taslak metin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri üzerine AB’nin görüştüğü yaptırımlar konusunda varılan anlaşmayı gösterdi. Metne göre, Avrupa liderleri kişilere yönelik yaptırımlarla ilgili anlaşma sağladı. Öte yandan daha fazla adım atılması için Mart ayının beklenmesine karar verildi. 

Metne göre liderler, AB yetkililerinden “Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki izinsiz sondaj faaliyetleri göz önüne alarak … listelere ekler yapmalarını” isteyecek.

“TÜRKİYE’Yİ ÇOK FAZLA DA IRGALAMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün ’10-11 Aralık’ta ya Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye bir yaptırım çıkarsa tavrınız ne olur. Zirve öncesi liderlere bir çağrınız olur mu?” sorusuna cevap vermişti:

“Türkiye’ye yönelik yapılacak herhangi bir yaptırım kararı, Türkiye’yi çok fazla da ırgalamaz. Biz, resmi olarak 1963’ten bu yana AB bize zaten sürekli yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bugüne hep sabrettik. Hala da sabrediyoruz.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.