Seyit Torun: YSK Üyelerini Tehdit Ediyorlar

Seyit Torun: YSK üyelerini tehdit eder mahiyette demeçler veriyorlar!

Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, genel merkez binası önünde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Genel Başkanı Bahçeli’nin hemen her gün YSK üyelerini tehdit eder mahiyette demeçler verdiğini söyledi.

chp seyit torun
Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

devleti adına kabul edilemez.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini ’nun kuşkuya yer vermeyecek şekilde kazandığını söyleyen Torun, “1 Nisan sabahından bugüne kadar olan 32 günlük süre boyunca, ve ’nin çeşitli sözcülerinin kurduğu sistematik baskıyla YSK’nın İstanbul Büyükşehir seçimlerini bir türlü sonuçlandıramamış olması, devleti adına kabul edilemez.” dedi.

YSK’nin İstanbul seçimleri ile ilgili aldığı çok sayıda kararın, daha önce örneği görülmediği şekilde çelişkili ve siyasi kararlar oluşturduğunu savunan Torun, şöyle devam etti:

“Devletimizin bekası önünde önemli bir tehdit olarak görüyoruz.”

Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortağı MHP Genel Başkanı ’nin hemen her gün YSK üyelerini tehdit eder mahiyette demeçler vermelerini, o demeçlerin medyada defalarca tekrar edilmesi yoluyla YSK üyelerini siyasi karar vermeye zorlamalarını milletimizin birliği ve devletimizin bekası önünde önemli bir tehdit olarak görüyoruz. YSK üyelerinin iktidar cephesinden gelmekte olan tüm baskıları toptan reddederek, anayasaya, kanunlara ve kendi içtihatlarına bağlı, nesnel kanıtlara dayalı ve vicdanı hür karar vermelerini halkımız ve tüm özgür beklemektedir.

‘KAZANILMIŞ BİR SEÇİMİN EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Seyit Torun

YSK, hukuka dayalı karar vermeli

YSK, hukuka dayalı karar vermeli ve seçimle gelenin seçimle gittiği bir ülkede yaşadığımızın garantisi olmayı sürdürmelidir. Tümüyle demokratik kurallarla ve yollarla kazanılmış bir seçimin, siyasi baskılarla soyut iddialarla ve gerçek dışı kara propaganda yollarıyla edilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

’nin demokratik parlamenter tarihi boyunca sonuçlarına böyle bir itirazın görülmediğini, kurumların da hiçbir zaman bu denli töhmet altında bırakılmadığını savunan Torun, ’nin bu görüntüden bir an önce kurtularak, ekonomiden dış politikaya kadar birçok soruna kadar çözüm arayışına başlaması gerektiğini söyledi. Açıklamaya, İstanbul ile ilgili olması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ’nun katılmadığı öğrenildi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja