Seçim Sonrası Dolar Ne Olur ? Dolar 15 TL’yi Bulacak İddiası

Yerel Seçimler Sonrası Ne Olur ? Dolar Baskılanıyor Mu ?

Yerel seçimler yaklaşıyor, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın tehditleri ise bitmiyor. Amerikan doları bir günde 7 TL’ye yükselmişti şimdi ise 5.30 – 5.50 civarlarında fakat muhalefet partilerinin kurmaylarının iddiaları  iktidar partisinin doları baskıladığı yönünde peki seçim sonrası dolar yükselecek mi ? Gerçekten dolar baskılanıyor mu ? Vatandaşın beli zaten büküldü dolar 15 TL’yi bulursa ne olacak ?

ABD DOLARI 15 TL
ABD DOLARI

Korkunç bir senaryo fakat gerçekleşme ihtimali var. Şöyle ki 1970 yılında ABD ile arasında yaşanan ekimi konusunda ki anlaşmazlık doların 15 TL’yi bulmasına yol açmıştı.

Peki Seçim Sonrası Dolar Ne Olacak ? Yerel Seçimler Sonrası Dolar Artacak Mı ?

Bir felaket senaryosu gibi gözükse de Türkiye bir gecede doların yükselmesine alışkın, bunun nedeni ABD kaynaklı tehditler ve anlaşmazlıklar. Şu anda her ne kadar Suriye konusunda ABD ve Türkiye anlaşıyormuş gibi gözükse de ABD hala PKK/YPG/KCK gibi terör örgütlerini destekliyor, silah dağıtıyor, eğitiyor hatta ordu personeli tahsis ediyor. Trump gibi dengesiz bir başkanın olması da işlerin iyice sarpa sarmasına yol açıyor. Muhalefet partileri doların tarafından baskılandığını, sıcak para akışı yaratıldığını, merkez bankasının kontrol etmek için çabaladığını ama bu kontrolü uzun süre sürdüremeyeceğini söylüyor. bakanı , bu iddiaları yalanlasa da sadece Türkiye’de değil, tüm bir krizin eşiğinde dolayısıyla bu iddialar çok ucuk iddialar değil. Dolar’ın 15 TL’yi bulması da çok büyük bir iddia olmasa gerek çünkü 1970, 2002 ve 2018’de Türkiye bu artışları yaşadı ve dolar hiç bir zaman için ülkemizde düşmedi veya değersizleşmedi.

1970 Yılında Milliyet Gazetesinin Başlığı ise Şöyle 1 Dolar 15 TL

Afyon ekimi konusunda ABD ve Türkiye arasında yaşanan anlaşmazlık yaşanmıştı.  Türk Lirasının Yüzde 66 değer kaybetmesine neden olmuş ve dolar 15 TL olmuştu.

SEÇİM SONRASI DOLAR NE OLUR ?

Görsel Kaynağı Yeni Akit 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.