Search Engine Optimization Nedir? SEO Nasıl Yapılır? 

SEO Nedir?

SEO, internet sitesi ve YouTube kanalı gibi mecralara sahip herkesin bildiği bir kavramdır. SEO, İngilizce adıyla Serach Engine Optimization demektir. Bunuda Türkçeye çevirirsek Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Peki arama motoru optimizasyonu neden önemlidir? Arama motorlarına uygun bir web sitesi nasıl olur? SEO Nasıl Yapılır ? ve Kimlerin işine yarar bu yazımızda bu konuyla ilgili basit ama kolayca uygulayabileceğiniz bilgiler vermeye çalışacağız. 

Search Engine Optimization

SEO Nasıl Yapılır?

İnternet hayatımıza girdiğinden beri bir çok yenilikle karşılaştık.Bu yenilikler arasında aradığımız, merak ettiğimiz veya ilgi duyduğumuz aklınıza gelen her şey ile ilgili bilgi alabilmek yer alıyor. Dolayısıyla bu bilgiye erişebilmek için direkt olarak bir web sitesi adı yazmak yerine genellikle arama motorlarını kullanıyoruz. En çok kullanılan arama motorları ise Google,Yandex ve Bing fakat bu arama motorları sadece bunlarla sınırlı değil. Ama bizim için önemli olanlar şimdilik bunlar. SEO, web sitesi sahipleri için önemlidir.

SEO Nedir?

Yani şu anda bu yazıyı okuyorsanız bir Web siteniz vardır ve arama motorlarından ilk sırayı almak istiyorsunuzdur. Bu durum internette yer alan tüm firmaların istediğidir. Eğer bir şirket sahibi iseniz ve ilk sırayı almak istiyorsanız sitenize yatırım yapmak ve sabır etmeniz gerekir. Sadece tek bir yatırım ile ilk sırayı alamazsınız. Peki SEO yapabilmek için neler gerekir? SEO yaptırarak Google ilk sırayı alabilir misiniz ? SEO doüru bir yatırım mıdır ? Bu soruları yanıtlayacağız.

Google’da İlk Sırada Çıkmak

Google ilk sırada çıkmak belirli ürün, hizmet yada bilgiyi edinmek isteyen insanlara ilk olarak temas etmek ve satış yapmak, marka imajını yükseltmek ve tanıtım gibi bir çok imkan sağlar. Eğer sunduğunuz hizmet sektöründe rakibiniz çoksa ilk sırada çıkmak çok daha zor olacaktır. Örneğin Mobilya sektörünü ele alalım güçlü firmalar bu sektörde yerli ve yabancı olarak mevcut, ve reklam, güncelleme, satış, site ziyaret oranı oldukça yüksek. Yani siz sadece mobilya olarak aranıldığın ilk sırada çıkmak istiyorsanız bu oldukça zor.

Google’da İlk Sırada Yer Almak

Fakat aklınıza gelebilecek aynı sektörde farklı spesifik bir sektörü ele alırsak örneğin Mobilya Boyama veya ikinci el mobilya alımı gibi daha kolay ilk sırada çıkabilirsiniz. Bu tamamen kullanılan anahtar kelimeler ve rakiplerinizin web sitesi adı, tasarımı, ziyaret sayısı, sitenizin web masterlar tarafından arama motorlarına indekslenmesi ile ilgilidir. Dolayısıyla hemen size Google ilk sırada çıkmayı vaad eden firmalar inanmayın ve itibar etmeyin.

Google Search Console ve Arama Motorları Botlarına Uygunluk Web Sitesi İndeksleme

Öncelikle arama motorlarını da anlayabilmemiz gerek arama motorlarının başarılı olması için, size en doğru sonucu çıkarması gerekir bunun içinde sürekli olarak çalışırlar. Dolayısıyla sürekli olarak kendilerini günceller ve yeni yazılımlar üretirler. Arama motorları SEO’un birincil çalışma alanıdır ve şüphesiz en başarılı olanı da Google’dır. Peki Google Search Console Nedir ? Google search console web sitenizi Google’a indeksleyebileceğiniz, sitenize gelen insanların hangi anahtar kelime üzerinden geldiğini öğrenebileceğiniz ve sitenizin tüm ayrıntılarını Google’a bildirebileceğiniz özellikler içerir.

Google Search Console Nedir?

Tabi bir çok Google ürünü daha mevcut örneğin Google Analtycs, Google Adwords, Google Adsense ve bunun gibi… bunlar da sizin sitenizi anlık takip etmenizi, sitenize anahtar kelimeler üzerinde reklam vermenizi ve web sitenizde reklam göstererek para kazanmanızı sağlar. SEO için önemli olan bu Google Ürünleri kadar önemli olan bir başka şey ise web sitenizin tasarımı, mobil uyumluluğu, hızı, ve güncel olmasıdır. SEO denilince tanımını yaptık ama bu konu oldukça iyi irdelenmesi gereken ve uzun çalışma saatleri alan bir çalışmadır.

Şirketler İçin SEO Nasıl Yapılır ?

Şirketler için SEO çalışması öncelikle bulunduğu sektörde en çok aratılan anahtar kelimelerin saptanmasıyla başlar. Tabi ki yukarıda bahsettiğimiz tasarım, mobil uyumluluk, hız ve bunun gibi özellikler konusunda sıkıntı yoksa. Daha sonra sitenin güncelliği önemlidir. Neredeyse her gün her saat yeni içerikler barındırmalı sektörü hakkında bilgi verilmelidir. Bu arada unutmadan Google Plus sayfasında yerinizde hizmet veriyorsanız haritada yerinizi işaret ve Google Map’ten gelen kağıtla yerinizi onaylamanız gerekmektedir. Yazımıza devam edersek şirketinizin tek bir kelime de öne çıkması veya spesifik bir anahtar kelime üzerinden öne çıkması, birleşik veya ayrı yazılması gibi bazı konularda öne çıksanızda insanların arama motorlarında bu tür hizmetleri nasıl aradığını da düşünmeniz gerekir.

Şirketler İçin SEO

Hiç bir iş kolay değildir. Çoğu firma sahibi en ucuza maksimum hizmeti almak istesede bu konu ile ilgili hem şirket sahibi hemde SEO’cu diyelim Webmaster birlikte çalışmalıdır. Şİrket sahibi sabırlı olmalıdır. Şimdi 5 yıldır SEO Çalışması yaptıran, web sitesini güncel tutan reklam veren bir firma karşısında 1 ay içinde site yaptırıp ilk sırada çıkmayı istemek oldukça saçmadır. Siz ne kadar emek verirseniz o kadar ekmek yersiniz. Emek vermeden para harcamadan sırf vaatlere ve ucuza  SEO hizmeti almak isterseniz. Çok güzel bir şekilde bu konu hakkında bilginiz olmadığı için kandırılabilirsiniz. Ucuz etin de yahnisi yenmez. SEO hizmeti almak isteyen küçük boyutlu işletmeler buna kanmasın,  internet siteleri ve e-ticaret siteleri bu hizmetleri kullanıyor ve oldukça büyük paralarla yatırım yapıyorlar. Bu yüzden mağazası olmayan e-ticaret siteleri fabrikası ve mağazaları olan firmalardan daha çok satış yapıyorlar. Biraz karmaşık bir şekilde bu konuyu anlattık fakat her şeye de biraz değinmek istedik. Umarız aradığınız bilgiye ulaşabilmişsinizdir.

WEB SİTENİZ İÇİN YAPILABİLECEK BASİT SEO İPUÇLARI

  • Web sitenizin kod yapısını çok iyi oluşturmak. Mümkünse WordPress veya Magento gibi platformlar kullanmak,
  • Web site açılış hızını arttırmak. Google botları yavaş yüklenen sayfalarda pek fazla vakit harcamak istemiyorlar. Siteniz ne kadar hızlıysa, taranma ve indekslenme oranlarınız o derece artacaktır. Robots.txt veya şifreleme ile Google botlarının siteye girişini engellememek,
SEO Nasıl Yapılır?
  • Prosedürlere uygun bir site haritası oluşturarak, Search Console’a (eski adı ile web yöneticisi araçları) tanıtmak,
  • Websitenizde mümkün olduğu kadar inline javascript ve inline css kodlarına yer vermemek, 404 ve 301 yönlendirme ayarlamalarını çok iyi yapmak, Web sitenizin mobile kullanılabilirliği oldukça iyi olması.

Merak Ettiğiniz Şeyleri Bizlere Sorabilir, ve Konu Hakkında Yorumlarınızı İletebilirsiniz…

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.