Sattvik Vegan Beslenme Nedir?

Sattva kusursuz idrak yeteneğinin ortaya çıkmasını sağlayan saf bir özelliktir. Diğer bir deyişle akıl ve kalbin birliğidir. Tam bir denge halidir. Sattva, Raja ve Tama doğanın üç temel gücünü (guna) temsil eder.Hayvansal gıdaların ve etin titreşimi çok düşüktür.

Tamas karanlık, tembellik ve hareketsizlik halidir. Bilgisizlikten kendini gösterir. Taması azaltmak için ağır etleri, kimyasal olarak işlenmiş gıdaları bırakmak gerekmektedir. Rajas enerji, değişim ve hareket halidir. Rajaların doğası tutku, özlem ve bağlılıktır. Rajalar bizi hedeflerimize kolayca ulaştırır. Bu gıdalar yoğun baharatlı, asitli gıdalar ve kahve gibi uyarıcıları içerir. Bu gruba giren besinlerin insan için gerekli dozunu belirleyerek çok dikkatli kullanmak gerekir.

Yiyeceklerin zihin durumu üzerinde düşündüğünüzden çok daha fazla etkisi vardır. Bir besinin insan için dozu da oldukça önem taşır. Bir elma kararında yenildiğinde kişiye fayda sağlarken, doz aşımı zehirleyebilir. Sattvik beslenme biçimi “yogik”, özellikle “sarımsak ve soğandan kurtulmuş” olarak bilinmektedir. Kimyon, soğan, sarımsak, limon, kahve gibi yoğun aromaya sahip bitkisel tatlar dozunda kullanıldığında tedavi edici özelliğe sahipken, gereğinden fazla kullanılması rajası fazlasıyla harekete geçirir.

Sattva uyum, denge ve sevinç halidir. Sattva, rajalar ve tamasları düşürdüğü ve tekamülü ilerlettiği, manevi duyguları beslediği için bir insanın ulaşmak istediği en üst noktadır. Sattva’yı artırmak hem rajaları hem de tamasları azaltmak için prana (yaşam enerjisi) bakımından zengin doyurucu yiyecekler yemeli, sevinç ve olumlu düşünceler üreten faaliyetleri daha sık yapmalıyız.

Dünyada henüz sayısı belirlenememiş yüzlerce bitki bulunmaktadır. Tahıllar, baklagiller, sebzeler, meyveler ve otlar… Sattvik vegan beslenme biçiminde doğada her şeyin bir alternatifi vardır. Hayvansal bir gıdanın eksikliğini duyacağınız düşüncesi tamamen çocukluğumuzdan beri bize dayatılan yanlış bilincin bir parçasıdır, protein, kalsiyum gibi gereksinimlerimizi bitkilerden alamayacağınız düşüncesi ise tamamen algılarımızla oynanmasının bir sonucudur.

Sattvik vegan beslenmenin en önemli amacı kozmik bilince ulaşarak (beşinci boyut, bizlik bilinci), tekamülümüzü ilerletmek, gerçek potansiyelimize varabilmektir. Cesaretimizi toplayıp en kısa zamanda bu gerçekle yüzleşmemiz ve bu rüyayı hep birlikte değiştirmek dileğiyle.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.