Salvador Dali’nin Mezarı Açılıyor!

dali-kadin-kuru-kafa  Salvador Dali, In Voluptas Mors, 1941

İspanya’nın başkenti Madrid’de yerel bir mahkeme, sürrealizmin öncüsü ressam Salvador Dali’nin kızı olduğunu iddia eden bir kişinin başvurusu üzerine, ünlü ressamın mezarının DNA testi yapılmak için 20 Temmuz’da açılmasına karar verdi.

Hakim karara gerekçe olarak, Dali’nin babalık testi yapılabilecek kişisel bir eşyasının bulunmamasını gösterdi.

Dali Vakfı ise mahkeme kararını temyize götüreceklerini açıkladı.

Maria Pilar Abel Martínez adlı İspanyol (61), annesiyle Dali’nin 1955 yılında “gizlice birlikte olduğunu” ve bu ilişkiden dünyaya geldiğini iddia ediyor. Tarot kartları okuyarak geçimini sağlayan Abel, iddiayı ilk kez 2015 yılında ortaya atmıştı.

İspanyol El Pais gazetesinin haberine göre Abel’ın annesi Antonia o dönemde, yanında çalıştığı aileyle birlikte, Dali’nin de evinin olduğu Cadaqués’te bulunuyordu.

Dali o dönemde Gala Dali ile evliydi ve çiftin çocuğu yoktu. Gala’nın ölümünden oldukça etkilenen Dali, duygularını şu sözlerle dile getirmiştir:

“Gala’nın acısından

– ki benim acımdır

Gala’nın ölümünden 

– ki benim ölümümdür

Başka hiç bir şey hayatıma dokunamaz.”

1956 doğumlu Abel, annesinin birkaç kez kendisine yanlarında başkaları da varken, babasının Dali olduğunu söylediğini de belirtti. Abel’in iddiasına göre annesi Antonia 1955’te işinden ayrılarak evlendiği ve başka bir şehre taşındı.

Salvador Dali (solda), Martinez

El Mundo gazetesine konuşan Abel “Tek eksiğim bıyığım”  diyerek Dali ile olan benzerliğini vurguladı.

Dali’nin kızı olduğunun ortaya çıkması halinde Abel Dali’nin soyadını kullanabilecek. Ayrıca Dali’nin malvarlığından da bir miktar hak talep edebilecek. Abel’in babasının Dali olduğunu ispat etmesi halinde mirasının yüzde 25’ini almaya hak kazanabileceği, bunun da 300 milyon avrodan fazla bir miktara denk geldiği iddia ediliyor.

Sürrealist ressam 1989’da, 84 yaşında İspanya’da hayatını kaybetmişti.

Dali’nin mezarı (Dalí Theatre and Museum), doğum yeri olan İspanya’nın kuzeydoğusundaki Katalan bölgesinde, Figueres kentinde kendisinin tasarladığı bir ve müzede bulunuyor.

Söylentilere göre Dali, duygusal anlamda korkularını yenmişti, ama cinsellik konusundaki tereddütleri hala devam ediyordu; öyle ki, Gala ile hiç sevişemedi.

Kadınlara ilgi duymadığı söylenen hatta iktidarsız olduğu iddiaları ortaya atılan Dali’nin gerçekten gizli bir birliktelikten doğma bir çocuğu olabilir mi?

Eğer bu iddia doğruysa, Gala’ya olan aşkıyla tanınan ve onu çoğu eserine konu eden Dali, neden sevdiği kadından bir çocuk dünyaya getirmeyi seçmedi?

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja