Sağlık Bakanı Koca’dan İlaç Açıklaması

Son dakika: Sağlık Bakanı ’dan 41 ilaç ile ilgili çok önemli açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin fiyat güncellemesi yapılan ilaçlara ilişkin açıklama yaptı. “Bu hafta itibarıyla bu 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacak” dedi

Bakan , ilaç fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan sabit euroo kuru güncellemesinin; tebliğ gereği bu yıl da şubat ayında yapılacağını açıkladı.

Yapılan incelemelerde piyasaya arz edilen ilaç miktarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 belirten Bakan Koca, “Ürün arzındaki bu artışa rağmen bazı üretici, ecza deposu ve eczanelerin fiyat artışı beklentisi ile stok eğilimine girdiği tespit edilmiştir. Bakanlığımız bu süreçte ilaç tedarik sıkıntısı yaşanmaması için denetimleri sıklaştırmış ve hayati ilaçlarda fiyat artırımı dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri almıştır. Son bir haftada 81 ilde 900 personelimiz ile üretici, ecza deposu ve eczanelerde yapılan ilk denetimler neticesinde değişik miktarlarda para cezası kesilmiştir. İdari para cezalarına ek olarak kapatma dahil her türlü önlemi devreye almış bulunuyoruz. Kimsenin ilaç tedarik zincirini bozup hastalarımızı mağdur etmesine verilmeyecek, gereken yapılacaktır” dedi.

’41 İLAÇLA İLGİLİ SIKINTI SON BULACAK’

İlaç Takip Sistemi (İTS) üzerinden üretici, depo, arasındaki ilaç akışının anbean takip edildiğini vurgulayan Bakan Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İTS üzerinden yapılan incelemeler neticesinde üretici seviyesinde sorun yaşandığı tespit edilen 41 kalem ilaca geçen hafta Fiyat Değerlendirme Komisyonumuz (FDK) tarafından fiyat artışı verilmiştir. Fiyat güncellemesi yapılan ilaçlar arasında damlaları, kanser ilaçları, tansiyon ilaçları, grip ilaçları, çocukların da kullandığı antibiyotikler ve bağırsak hastalıklarında kullanılan ilaçlar bulunmaktadır. Bu hafta itibariyle bu 41 ilacın piyasadaki arz sıkıntısı son bulacaktır.

‘İTİBAR ETMEYİN’

Öte yandan üzerinden ilaç sayılarıyla ilgili abartılı rakamlar dillendirilerek spekülasyon yaratma çabalarının, kur güncellemesi öncesinde baskı oluşturmaya yönelik olduğu açıktır. Bu konuda kamuoyunu yanlış bilgilendirerek sürece alet olan açıklama ve beyanlara da maalesef şahit olmaktayız. Vatandaşlarımızın bu tip spekülatif bilgilere itibar etmemesini rica ediyoruz. Yeni kur ayarlamasını takiben bu durum tamamen kalkacaktır. Bakanlığımız ithal ilaçların yerli üretimi konusundaki çalışmalarını da kararlılıkla sürdürmektedir.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.