Saç Dökülmesinin Nedenleri? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Saç Dökülmesini Tedavisi

Saç Dökülmesinin Nedenleri? Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Saç dökülmesi önlenebilir ve nedenleri edilebilir unsurlardır. Saçların dökülmesi ve azalması kozmetik nedenlerle kişileri çok mutsuz ederken bazı eksikliklerin de habercisidir. Saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz fakat saçların dökülmesi, incelmesi veya azalması aynı zamanda ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer saçınızın çok döküldüğünü, inceldiğini ve azaldığını hissediyorsanız öncelikle bir dermatoloji uzmanı ile görüşmelisiniz gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Normalde başımızdaki saçların belli bir döngüsü vardır. Her bir saç teli; Uzar, dökülür, dinlenir ve tekrar uzar. Yani saç tellerinin bir ömrü vardır. Her gün bir miktar sacınızın dökülmesi normaldir. Fakat son zamanlarda daha fazla dökülüyorsa veya saçlarınızda açılma varsa aşağıdaki nedenler araştırmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir? Saçlar Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Edilir?

Saç Dökülmesinin bir çok nedeni vardır. Saç dökülmesi bazı hastalıkların habercisi olabilirken bir yandan da yolunda gitmeyen bir işleyişi de gösterir.

İşte Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

 • Fiziksel stres: Her türlü fiziksel travma, ameliyat, zor bir hastalık dökülmeyi artırabilir.
 • Hamilelik: Hamileliğe bağlı saç dökülmesi, hamilelik sırasında değil genellikle doğumdan 6 ay sonra hormonlar azalınca görülür.
 • Aşırı A vitamini: A vitamini içeren ilaçlar, saç dökülmesini tetikleyebilir.
 • Protein eksikliği: Yeteri kadar protein alınmadığında, vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durduruyor olabilir. Bu nedenle zayıflamaya yönelik diyetler uygun şekilde yapılmaz ise, ani kilo kaybı saç dökülmesi yapabilir.
 • Hormonal bozukluklar: Özellikle kadınlardaki hormon bozuklukları ve menopoz saç dökülmesine neden olabilir. En sık nedeni; Polikistik over sendromu (PKOS)dur.
 • Stres: Aşırı stres ne yazık ki saç dökülmesine neden olabilir, boşanma ya da sevilen birini kaybetme gibi olaylar sonrasında görülebilir.
 • Anemi; En sık görülen demir eksikliği anemisidir. Anemi nedeniyle yaşanan saç dökülmesi, basit bir demir takviyesiyle düzelebilir.
 • Tiroid hormonları: Boyunda yer alan tiroid bezinin salgıladığı tiroid hormonlarının azlığı da, çokluğu da saç dökebilir. Doktorunuz diğer bulgularında olduğu durumlarda bu hormonların testini isteyebilir.
 • B vitamini eksikliği: B vitamini seviyesinin düşük olması da saç dökülmesinin nedenlerindendir. Anemideki gibi basit bir takviye, sorunu çözmeye yardım edecektir.
 • Otoimmüne bağlı saç dökülmeleri: Bu durum temelde, aşırı aktif bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Saç dökülmesi Lupus gibi önemli hastalıkların bir bulgusu olabilir. Dermatoloji doktorunun bu konuda hastaları değerlendirmesi gerekmektedir
 • İlaçlar; Kemoterapi (Kanser tedavisinde)  ilaçları, antidepresanlar, bazı kan sulandırıcılar ve steroid saç kaybına neden olur.

Saçların dökülmesi öncelikle bir tarafından değerlendirilmelidir. Öncelikle bir hastalık ve eksiklik bulunmadığına emin olunmalıdır. Saç dökülmesinden şikayet eden kişilerin büyük çoğunluğunda bir hastalık ve eksiklik bulunmaz, en çok görülen neden genetik faktörlerin rol oynadığı androjenik alopesidir yani erkek tipi olarak bilinen kafanın iki yanından veya arka tarafından dökülen saç dökülme çeşididir.

Peki Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saçlarınız eğer fiziksel ve vücudunuzda eksik olan bazı vitaminler veya stres gibi psikolojik nedenlerden dökülüyorsa önce bunlar giderilmelidir. Eğer neden bir hastalık veya eksiklikse öncelikle bu nedenler tedavi edilmelidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi – Saç Dökülmesinin Tedavisi
 • PRP saç dökülmesini azaltmak mevcut, saçların kalitesini artırmak için yapılabilecek tedavilerden biridir. Trombositler, kanda bulunan hücrelerdir. Yaralandığınızda veya bir yeriniz kesildiğinde kanın pıhtılaşmasını ve salgıladıkları büyüme faktörleri ile, yara iyileşme mekanizmasını başlatan hücrelerdir. Normalde kanda olan bu hücreler ayrıştırılarak trombositten zengin bir serum elde edilir. Bu serum çok miktarda büyüme faktörü içerir. Elde edilen serumu, çok ince iğneler yardımıyla saç köklerine verdiğimizde, saç dökülmesi azaltacakve saç kalitesi artacaktır.
 • Mezoterapi; vitamin ve mineral ağırlıklı karışımların çok ince iğnelerle saç köklerine verilmesi işlemidir. PRP ile birlikte kullanılabilir. Çok ince iğneler kullanılmasına rağmen bir miktar acı hissedilebilir. İki hafta aralıklarla 5-6 seans önerilmektedir.

Bu nedenler ve tedavileri saçlarının dökülmesini engelleyebilir ve daha fazla saçlarınız dökülmeyebilir. Ayrıca bir doktora da danışmanızda fayda vardır. Sizde bu yazıya yorumlarınızı bırakarak tecrübelerinizi ve bilgilerinizi aktarabilirsiniz.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.