Rüya’da Cinsellik Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada cinsellik görmek ne geliyor?

5 Şubat 2019 05:30

1

undefined

Sıklıkla sorgulanan ve tartışmaya sebep olan konulardan biri de rüyada cinsel içerikli bir takım şeylerin görülmesidir. Her zaman olmasa bile bazı aralıklarda gördüğümüz rüyaların etkisinden çıkmak bazen kafamızı soruların doğmasına sebebiyet verebiliyor.

2

undefined

Peki rüyada seks yapmak veya cinsel içerikli şeyler görmek ne geliyor? Riyada gördüğümüz cinsel riyalar bize ne anlatmak istiyor? İşte sıklıkla sorulan soruların yanıtını Psikoterapist Dr. Cem Keçe şu şekilde açıklıyor.

3

undefined

”Rüyalar; çocukluğumuza uzanan ve bilinç dışımıza ittiğimiz, bastırdığımız ve kökeninde cinsellik ve saldırganlık gibi dürtüleri barındırır. Bilinç dışımızda saklı, düşünce, his, korku, kaygı ve arzuların, kısa bir için de olsa bilinç düzeyine çıkmasıdır.” diyen Dr. Cem Keçe sözlerine şu şekilde ediyor.

4

undefined

Rüyalar bilinç dışımıza açılan kapılardır. Bilinç dışı; ayıp, günah, yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır. Ayrıca rüyalar; uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu da olabilir.

5

undefined

Rüyaları gizil anlamlı rüyalar ve görünür içerikli rüyalar olmak üzere ikiye ayırmak gerekiyor. Gizil anlamlı rüyalar; bilinç dışı ve alt beyin rüyalarıdır ve sembolik anlamlar taşırlar. Takıntılar sembollerle ifade edilirler ve takıntıların daha az oluşması için; iki yaşından sonra çocukların, kardeşleri, anne ve babaları ile aynı yatakta yatmamalarını öneriyoruz.

6

undefined

Vajinismustan erken boşalmaya cinsel terapide yaptığımız psikolojik yorumları bu rüyalar üzerinden yaparız. Örneğin penis; rüyalarda bir , uzun bir ağaç ya da sivri uçlu kalem şeklinde sembolize edilebilir.
Görünür içerikli rüyalar ise; günlük hayatımızda duyduğumuz, yaşadığımız olaylarla bağlantılı olarak gördüğümüz üstbeyin rüyalarıdır. Patronuna kızan bir işçinin patronunu döverken görmesi buna örnek olarak verilebilir.

Son 05:20 | 5 Şubat 2019

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.