Rus Ajans Sputnik Hatay’a “Çalıntı Bölge” Dedi!

Rusların Haber Ajansı “Sputnik News” İçin Kabul Edilemez Bir Haber Yayınladı! ’a Çalıntı Bölge Denildi!

Rusların inglizce yayın yapan uluslararası haber sitesi ’dan çalıntı bölge olarak bahsetti. Sputniknews’te yayınlanan haberde “Çalıntı bölge” 80 yıl önce Suriye sınırında olan bölge tarafından ’ye neden verildi”  başlığı kullanıldı.

Rusların Haber Ajansı “Sputnik News” Türkiye İçin Kabul Edilemez Bir Haber Yayınladı! Hatay’a Çalıntı Bölge Denildi!

Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın Suriye ile doğrudan bir verdiği belirtilirken, haberde, “kavganın” Suriye’nin İdlib bölgesinde gerçekleştiği, bu bölgenin de Hatay’ın hemen yakınında olduğu belirtildi. Sputnik International, “kavganın” 1939’da referandumla Türkiye’ye katılan Hatay’ın sınırında gerçekleştiği, bölgedeki çatışmalardan dolayı yeni bir mülteci akınının Hatay’a dayandığı ifade edildi.

Dost Edinmek İçin Hatay’ı Verdi”

Haberde, Fransızların yaklaşan Hitler tehlikesi nedeniyle Ortadoğu ve ’da dost edinmek istediği, Türkiye ile dostluğunu Hatay’ı kullanarak sağladığı ifade edildi. Sputnik International, Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmasının Lozan’a aykırı olduğunu bu sebeple Hatay’da referandum yapıldığını dile getirdi. Ayrıca Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmadan önce Türk, Arap, Ermeni ve Yunanlıların karışımından oluştuğunu, fakat Türkiye’ye bağlandıktan sonra sistematik bir şekilde Türklerin çoğunlukta olmaya başladığına dair iddiaların ortaya çıktığı belirtildi.

“Şüpheli Bir Şekilde Türk Topraklarına Katıldı” İbaresi!

Birinci Savaşı sonrasında Lübnan ve Suriye’nin Fransız sömürgesi olduğunun vurgulandığı haberde İkinci savaşı sonrasında ise Fransa’nın bölgede referandum yapmaya karar vermesinin ardından Hatay’ın Türkiye sınırlarına girmeyi kabul ettiği söylendi.  Haberde ayrıca 1945 yılında bağımsız bir devlet olan Suriye’nin Hatay’ın Türk toprağı olmasını reddettiği de vurgulandı. Sputnik International, Suriye basınında yer alan Hatay’ın Türkiye’ye “şüpheli bir şekilde” katıldığına dair sözlerine haberinde yer verirken, Fransa’nın “ani bir şekilde” referandum kararı alarak Hatay’ın Türkiye’ye bağlanmasının arkasında yaklaşan Hitler tehlikesi olduğu ileri sürüldü.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja