Regl Ağrısına Ne İyi Gelir?

Liv Hospital Hastalıkları ve Doğum ı Doç. Dr. Cem İyibozkurt regl ağrısıyla baş etmeni yolları hakkında bilgi verdi. İşte adet sancısına etkili öneriler;

1-Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde uzanın, kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesicilerin en etkili olduğu zaman ağrı başlarken aldığınız zamandır.

2-Karnın alt tarafını ovuşturmak ve bu bölgeye sıcak torba uygulamak oldukça etkili olabilir. Sıcak uygulaması kasların gevşemesine sebep olarak ağrıyı azaltabilir.

3- Ilık bir duş aynı etkiyle ağrıyı azaltabilir.

4-Germe egzersizleri hafif egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yararlı olabilir.

5-Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrı kesici özellik gösterebilir. Bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılabilir.

6-Yağ tüketimi az olan ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler vardır. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de mutlaka daha fazla tüketilmelidir.

7-Bu dönemde sosyalleşerek veya hobilere yönelerek ( okumak, sevdiğiniz bir şey ile uğraşmak gibi) ağrı algısı bir miktar yönetilebilir.

8-Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesicilere cevap vermiyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekir. Ağrıların arkasında endometriozis, adenomyozis, pelvik inflammatuvar hastalık veya miyom bir problem olmadığından da emin olmak gerekir.

Kaynak: Milliyet

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.