Prof.Dr.Naci Görür Kimdir?

Prof. Dr. Naci Görür kimdir? Naci Görür nereli? Kaç yaşındadır?

Yaşanılan depremler sonrasında aranılan isimlerin başında gelen Prof. Dr. Naci Görür, son dönemde Türkiye’nin en çok konuştuğu kişiler arasında yer alıyor. Peki Naci Görür kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte merak edilenleri…

Yer Bilimci, Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında uzman olan Prof. Dr. Naci Görür’ün görüşleri, özellikle meydana gelen depremlerin ardından vatandaşlar tarafından merakla izleniyor. Peki Naci Görür kimdir?

PROF. DR. NACİ GÖRÜR KİMDİR?

Profesör Dr. Naci Görür 1947 yılında Elazığ’da dünyaya geldi. 1966 yılında İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Maden Fakültesi’ni kazanan Profesör Dr. Naci Görür, lisansını İTÜ Öğretim Üyesi Aday Adayı Bursu ile tamamladı. 1971 yılında Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Y.Mühendis olarak mezun olduktan sonra 1973 yılında  İTÜ’de asistan olarak çalıştı.

1973 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın bursu ile doktora yapmak üzere İngiltere’ye giden Profesör Dr. Naci Görür, London University, Imperial College, Royal School of Mines’da D.I.C. (Diploma of Imperial College), M.Phil. (Master of Philosophy) ve PhD (Doctor of Philosphy) derecelerini aldı.

Profesör Dr. Naci Görür 1978’de Türkiye’ye dönerek İTÜ’de çalışmaya başladı. Bu üniversitede 1983’de doçent, 1989’da profesör oldu. 1997-2000 yılları arasında Maden Fakültesi’nde dekanlık görevini üstlendi. Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında uzman olan Naci Görür, Türkiye’nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında araştırmalar yaptı.Marmara Depremi sonrası en nitelikli araştırmaları yaptı.Depremle ilgili çarpıcı açıklamalarada bulunan tahminleri çoğu zaman doğru çıkan bir bilim adamıdır.

1999 depremlerinden sonra Marmara Denizi’nin deprem potansiyelinin açıklığa kavuşturulması için yoğun bir faaliyet gösteren Profesör Dr. Naci Görür, 1983 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü aldı. 1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) asli üyeliğine seçildi. 2004 yılında NATO bilim ödülünü aldı.

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et