Planlama Yapılmazsa İleriki Yıllara İkili Eğitim Kaçınılmaz Olacak

Planlama yapılmazsa ikili eğitim kaçınılmaz

2020’de LGS’ye girecek öğrenci sayısı 4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle 600 bin arttı. Eğitimci yazar Kaplan, “MEB planlamayı iyi yapamazsa, ikili eğitim başlar” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 2012-2013 döneminde başlatılan 4+4+4 eğitim sisteminin ilk öğrencileri bu yıl sekizinci sınıfa geçti. Bu sistemin en tartışmalı konularından birisi olan 60 aylıkların birinci sınıfa başlaması nedeniyle 2020’de Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) girecek öğrenci sayısında ciddi oranda artış gözlemlendi.

MEB’in verilerine göre bu sistemin uygulanmaya başladığı dönemde geçmiş yıllara nazaran okula başlayan öğrenci sayısı 611 bin 517 artarak 1.8 milyona yükseldi. LGS’ye katılımın yüzde 88 civarlarında olduğu düşünüldüğünde, sınava yaklaşık 1.6 milyon öğrencinin gireceği öngörülüyor.

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan eğitimci yazar Pervin Kaplan, “MEB’in sınavla öğrenci alan okulların kontenjanını artırıp yeni okullar yapması gerekiyor, aksi halde ikili eğitim başlar” dedi.

MEB ÇÖZÜM YOLUNU AÇIKLAMALI

2019 yılında sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarının yaklaşık 139 bin olduğunu belirten Kaplan, bunların yaklaşık yüzde 56’sının imam hatip ve meslek lisesi olduğunu ve ne kontenjanların ne de kapasitelerinin yeteceğini söyledi. Kaplan, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulların da aynı şekilde yetersiz kalacağını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “MEB’in bir an önce nasıl bir çözüm yolu bulduğunu açıklaması gerekiyor. Hem mevcut okulların kontenjanı artırılmalı, hem de yeni okullar açılmalı. Aksi halde ikili eğitim kaçınılmaz olacak.”

KRİTERLER DEĞİŞMELİ

LGS’de yerleştirme kriterlerinin de değişmesi gerekeceğinden bahseden Kaplan, “Örneğin önümüzdeki sene yaş kriterinin kullanılması mağduriyet yaratacak; çünkü 611 bin çocuk, geriye kalan 1,2 milyondan daha küçük olacağı için yaşları onlar için avantaj haline dönüşecek. Haliyle MEB’in bu kriteri kaldırması gerekecek” ifadelerini kullandı. Bu öğrencilerin aynı zamanda yeni bir lise müfredatı ile liseye başlayacaklarına değinen Kaplan, “Liseye yerleşmenin yanı sıra yeni lise müfredatı açısından da sıkıntılar doğacak. MEB Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni müfredat seçmeli derslere, dışı alınacak sertifika programlarına dayanıyor” dedi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja