Pirincin Çok Önemli Faydaları Nelerdir!Bunları Biliyormusunuz?

bu faydalarını biliyor muydunuz?

Dünya ile birlikte mutfağında en rastlanan besinlerden olan açıklandı. California Rice Commission verilerine göre dünya çapında 40 binden fazla çeşidi var

18 Nisan , Perşembe

A A

KOLESTEROL İÇERMEZ

Pirinç basit bir sebeple için son derece yararlıdır çünkü zararlı yağ, kolesterol veya sodyum içermez. Dengeli beslenmenin ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Pirinç dünyanın en kullanılan ve yenen gıdalarından biridir çünkü küçük miktarları bile insanları sağlıklı, canlı tutabilir.

KAN BASINCI SORUNU İÇİN İDEAL BİR BESİNDİR

İçindeki düşük sodyum sebebiyle pirinç yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir.

TAM TAHILLI PİRİNÇ KANSERE KARŞI KORUYOR

Esmer pirinç gibi tam tahıllı pirinç de birçok türlerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından zengindir. Pek çok adamı ve araştırmacı, bu tür çözünmez liflerin kanserli hücrelerin gelişimi ve metastazına karşı vücudu korumak için hayati olduğuna inanıyor. Bununla birlikte lifin yanı sıra pirinç vücudu serbest radikallerden temizleyen doğal antioksidanlar veya tetikleyicileri olarak da hareket eden C vitamini, A vitamini, fenolik ve flavonoid bileşiklere de sahiptir. Serbest radikaller organ sistemlerinize ciddi hasar verebilecek ve sağlıklı hücrelerin bozulmasına sebep olabilecek hücresel metabolizmanın yan ürünleridir. Antioksidan düzeylerinin artırılmasına pirinç tüketimi de destek sağlar.

ENERJİ KAYNAĞIDIR

Pirinçte karbonhidrat miktarı bol olduğu için vücuda yakıt sağlar ve beynin normal işleyişine yardımcı olur. Karbonhidratlar vücut tarafından metabolize edilmesi ve fonksiyonel, kullanılabilir enerjiye dönüştürülmesi açısından önemlidir.

ALZHEIMER’I ÖNLER

Esmer pirincin, Alzheimer hastalığını dikkat çekici ölçüde önlemeye yardımcı olan nörotransmitterlerin büyüme ve aktivitesini tetikleyen besinlerden yüksek derecede içerdiği söylenir.

Çeşitli yabani pirinç türlerinin beyindeki bunama ve Alzheimer hastalığına neden olan serbest radikaller ve diğer tehlikeli toksinlerin etkilerini engelleyen nöro-koruyucu enzimleri tetiklediği gösterilmiştir.

İHA

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.