Necdet Pamir Kimdir? Kaç Yaşındadır? Uzmanlık Alanı Nedir?

Necdet Pamir ? ? Uzmanlık Alanı Nedir?

1954 yılında ’da doğdu. TED Koleji ve ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümünü 1980 yılında bitirdi..

25 yıl Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda her kademede (mühendis, şef, baş mühendis, proje müdürü) olarak çalıştı.1995-1996 yılları arasında Petrol Taşıma ve Pazarlama Grup Başkanlığı ve Genel Müdür Muavinliği yaptı. Başbakanlık Boru Hatları Koordinasyon Kurulu’nda TPAO temsilcisi olarak çalıştı . Daha sonra TPAO İnceleme ve Geliştirme Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdür Danışmanlığı gibi görevlerde bulundu.

1980-1995 yılları arasında TMMOB Yönetim Kurulu Üyeliği, 1990-95 yılları arasında TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Genel Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Çok sayıda Türkçe-İngilizce makalesi, söyleşileri ve kitap ve kitap bölümleri var. Yurt içi ve dışında çok sayıda konferansta konuşmacı oldu. Yurt içi ve dışında çok sayıda radyo ve programına katıldı; söyleşileri gazete ve dergilerde yayınlandı.

Necdet Pamir; Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi üyesidir. 2002-2005 yılları arasında Meclis Grup (enerji) danışmanı, Enerji Komisyonu ve Platformu üyeliği yapmıştır.

2000-2001’de ASAM Başkan Yardımcılığı, Enerji Çevre ve Araştırmaları Masası Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Genel Koordinatörlüğünü halen yürütmekle beraber Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Grubu Başkanlığını yapmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babası olan Necdet Pamir.66 yaşındadır

NECDET PAMİR’İN DOĞALGAZLA İLGİLİ SÖZLERİ SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Uzun yıllar Petrolleri Genel Müdürlüğü’nde (TPAO) yöneticilik yapan Necdet Pamir’in, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervine ilişkin yaptığı açıklamalar sosyal medyada en çok konuşulan konu başlıklarından biri oldu. Pamir, araştırma çalışmasının yabancı bir firmaya yaptırıldığını, sadece çalışan hizmetlinin yerli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın ‘müjde’ olarak ilan ettiği, Bakan ’ın ‘Türkiye’nin cari açığını kapatacak gelişme’ olarak yorumladığı Karadeniz’deki doğalgaz rezerviyle ilgili yeni bir başladı.

Yapılan açıklamalarda gemide çalışan personel ve araştırma faaliyetlerinin tamamının ‘yerli ve milli’ olduğu vurgulanmıştı. Fatih sondaj gemisi tarafından yapılan sondaj faaliyetleriyle ilgili çarpıcı bir iddia geldi.

Fatih sondaj gemisinin bağlı bulunduğu Türkiye Petrolleri AŞ’de uzun yıllar yöneticilik yapan ve şu anda Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Grubu Başkanı olan Necdet Pamir, Habertürk canlı yayınında önemli açıklamalar yaptı.

‘Gerçek Fikri Ne?’ isimli programda konuşan Pamir, ‘yerli ve milli’ söylemlerinin doğru olmadığını, sondaj çalışmalarınının yabancı bir şirket tarafından yapıldığını iddia etti.

Necdet Pamir’in gündem olan açıklamaları şöyle: 

“Ben bu şirkette 26 yıl çalıştım. Genel Müdür muavinliği yaptım. Bütün kaliteli personelin yüzde 90’ı emekli edildi. Türkiye Petrolleri 1954’te kuruldu. O günden bu yana hiçbir şey yapılmadı da bugün mü yapıldı. Eğer mevcut personeli emekli ediyorsanız bu bir kusurdur, özelleştirmeye çalışıyorsanız, varlık fonuna devrediyorsanız bu bir kusurdur. Sondaj ve kuyu tamamlama grupları neden kapatılır bu mu milli? 6327 sayılı Petrol Kanunu’na bakın tüm yetkiler devlet adına Türkiye petrollerinindir. O madde neden kaldırılmıştır, bu mu milliliktir. Eğer buna milli diyorsanız, altını doldurmak zorundasınız. Öyle kurul gürültüyle olmuyor bu işler.Sondajı yabancı bir firmanın altyapısını kullanarak yapıyoruz.”

“BEN BİLMİYORUM DA SEN Mİ BİLİYORSUN?!”

Necdet Pamir programda Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ile yaşadığı tartışmada sosyal medyada gündem oldu. Pamir, Türkiye Petrolleri genel müdüründen aldığı bilgilerle “Bütün kilit kadrolar yerlidir” diyen Hacısalihoğlu’na tepki gösterdi.

Paylaşılan bilgilerin doğru olmadığını savunan Pamir, “Ben 26 sene bu kurumda çalıştım. Sen 1 gün çalışmadın. Ben bilmiyorum da sen mi biliyorsun?” diye  sordu.

Necdet Pamir’in Yaşar Hacısalihoğlu’na yönelik sözleri şöyle:

“Çok enteresan, Yaşar da benim çok eski dostum. Bizi izleyen Türkiye Petrolleri’nde senelerce çalışmış yer bilimciler var, hepsinin kemikleri sızlar. Siz kalkıp mevcut Türkiye Petrolleri’nin mevcut genel müdüründen brifing alıp ‘bütün kilit kadrolar yerlidir’ dediğiniz zaman bu doğru olmuyor.

Onun dediğinin geçerli olduğunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Ben Türkiye Petrolleri’nde 26 sene emek verdim. Ben bilmiyorum da siz mi biliyorsunuz?

Sen Türkiye Petrolleri’nde 1 gün çalıştın mı ki biliyorsun bunları? Laf olsun diye mi konuşuyoruz bunları? Bir iddiada bulunacaksak bunun arkası var. Nereden biliyorsun? Brifing almadın da kim söyledi? Brifing almak ayıp değil ayrıca. Ama genel müdür ne söylüyorsa bu doğrudur demek söz konusu bile değil. Ben burada 26 sene çalıştım. Ben burada genel müdür muavinliği yaptım.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja