Nagehan Alçı; Cemil Çiçek,Bülent Arınç’a Destek Veriyor

Nagehan Alçı: Cemil Çiçek’le görüştüm, Bülent Arınç’a destek veriyor

Habertürk Yazarı Nagehan Alçı

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek’le telefonda görüştüğünü belirterek, “Arınç’a destek veriyor. Somut olarak Selahattin Demirtaş ya da Osman Kavala ile ilgili konuşmak istemiyor ama Türkiye’nin özgürlükçü demokratik hukuk devleti olmasının Türk milletinin istikbali için şart olduğunu yine milliyetçi bir lisanla bana tane tane izah etti” ifadesini kullandı.

Nagehan Alçı, Bülent Arınç’ın Selahattin Demirtaş, Osman Kavala açıklamaları ve yargıya yönelik eleştirileri sonrası Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Cemil Çiçek’le telefonda görüştüğünü yazdı.

Alçı, “Arınç’ın açıklamaları ortalığı birbirine kattı. Ben dün Sayın Çiçek ile telefonda yarım saati aşkın konuştum. Detaylı ve samimi bir şekilde yargıdaki problemleri, esas meselenin kanunlar değil, zihniyetten kaynaklandığını, tutukluluğun istisnai ve tedbir amaçlı olmaktan çıkmasının verdiği zararları anlattı. Arınç’a destek veriyor. Somut olarak Selahattin Demirtaş ya da Osman Kavala ile ilgili konuşmak istemiyor ama Türkiye’nin özgürlükçü demokratik hukuk devleti olmasının Türk milletinin istikbali için şart olduğunu yine milliyetçi bir lisanla bana tane tane izah etti” ifadelerini kullandı.

Alçı, yazısında şunları kaydetti:

“Hayat ne garip… Özgürlükçü-demokrat çizgide yazarlar olarak bizler eskiden en çok Cemil Bey’e kızardık. İslamcı kalemlerin de yıldızı Sayın Çiçek ile barışmazdı. Çünkü özellikle Kürt meselesinde çok şahin ve sert tavırları vardı. Laiklik dışındaki tüm konularda Kemalist statüko ile uyumlu bir çizgiye sahipti.

O zaman ‘Kürdistan diye ayrı bir eyalet olmalı’ gibi argümanları savunan ve Cemil Çiçek’e faşist demeye getiren kimi İslamcı ve seküler kalemler bugün kendisine nerdeyse ‘vatan haini’ muamelesi yapacaklar. İnanılmaz bir saf değişmesi var. Burada artık bir fikir kavgası yok. Bu başka bir şey.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.