Atatürk’ün Bebeklik veya Çocukluk fotoğrafı… Bu Fotoğraf Atatürk’ün Mü ?

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk yıllarına ait olduğu öne sürülen bir fotoğraf çokça konuşuluyor. Söz konusu bebeklik veya çocukluk fotoğrafının üzerine “Atatürk’ün çocukluk resmi” şeklinde bir ifade yer alıyor. Yine aynı fotoğrafa düşülen notta kaynak olarak “İstiklal Savaşı Gazisi Mehmet Zeytinli” belirtilmiş. Fakat Atatürk’ün Bebeklik veya Çocukluk fotoğrafı gerçek mi? Bu fotoğraf Atatürk’ün mü?

Twitter’da “Atatürk’ün çocukluk fotoğrafı” adıyla paylaşıma sunulan bir fotoğraf tartışma konusu oldu.

Son günlerde sosyal medyada yüzlerce paylaşımı yapılan, Atatürk’ün çocukluğuna dair bu fotoğraf gerçek mi?
Sosyal medya şu sıralar, Atatürk‘ün çocukluk yıllarına ait olduğu öne sürülen bir fotoğrafı konuşuyor.
Söz konusu bebeklik fotoğrafın üzerine “Atatürk’ün çocukluk resmi” şeklinde bir ifade” yazılmış ve kaynak olarak “İstiklal Savaşı Gazisi Mehmet Zeytinli” belirtilmiş.

3 İHTİMAL SIRALANDI

Fotoğrafla ilgili geçtiğimiz haftalarda bir yazı yayınlanmıştı. Yılmaz Karahan imzalı yazıda, fotoğrafın Atatürk’ün çocukluk yıllarına ait olabilmesi adına 3 ihtimal sıralanmıştı. 
İşte o ihtimaller;

  • Osmanlı Devleti’ne ilk fotoğraf makinesi, 1870’li yıllarda Sultan Abdülaziz döneminde Saraya gelmiştir. 19. Yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarında şehirlerde fotoğrafçı dükkanları açılmaya başlanmıştır. 1882-83 yıllarında Selanik’de fotoğrafçı dükkanı var mıydı?
  • Fotoğraf üzerinde kaynak olarak gösterilen “Mehmet Zeytinli” Türkçe harflerle not düşmüş. Türkçe harflerle yazılmış olması, 1928 yılı harf devriminden sonra gerçekleştiğini gösterir. Bu da en erken 1930’lu yıllara tekabül eder. Fotoğraftaki Çocuk da 2 yaşlarında göründüğü üzre 1882-83 yıllarına ait olması gerekir. 35-40 yıl öncesine ait bu fotoğraf Mehmet Zeytinli’ye nereden gelmiştir?
  • Neden bu fotoğraf Genelkurmay ve Türk Tarih Kurumu arşivlerinde görünmüyor?

Bir Şeyler Yazın...

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

News TR sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et