Motorin ve Benzine Yine Zam Geldi

ve motorine geldi

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş geldi, söz konusu artış pompa fiyatlarına dün gece gece yarısından itibaren motorinde 15 kuruş olarak benzinde ise 11 kuruş olarak yansıdı.

AA muhabirinin Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, ve fiyatlarında yaşanan artışın ardından, zammın ayarlamasıyla karşılandığı eşel sistemi bu yıl benzin ve için üçüncü kez tekrar devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatlarında yaşanan 18 kuruşluk artışın 15 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 3 kuruşluk artış vergiden karşılanacak. 

’da ortalama 6,39 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,54 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 6,32 liradan 6,47 liraya, İzmir’de 6,40 liradan 6,55 lirayayükseldi.

Benzin fiyatlarında ise yaşanan 20 kuruşluk artışın 11 kuruşu pompaya yansıtılırken, kalan 9 kuruşluk artış vergiden karşılandı.

’da ortalama 7,05 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,16 lira oldu. Benzinin litresi İstanbul’da 6,97 liradan 7,08 liraya, İzmir’de 7,04 liradan 7,15 liraya yükseldi.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel sistemi nedir ?

fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle, fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

AA

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.