Meteoroloji Uyarmıştı! Kar Geldi Okullar Tatil Edildi

! Kar başladı, tatil edildi!

Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava ve kar, akşam saatlerinden itibaren Trakya’yı etkisi altına almaya başladı. Çanakkale ile ’nin Dereköy ve Kofçaz ilçelerinde bugün tatil edildi. ’nin Keşan ile Tekirdağ’ın Malkara ilçeleri ise karın etkisi altına girdi. İstanbul’da da ’nin kar uyarısı üzerine ekipler, kar ve buzlanmaya karşı önlem için hazır bekliyor. Kar küreme araçları yollarda bekletilirken, yol kenarlarına bırakılan çuvallar dolusu tuz, oluşabilecek buzlanma halinde serilecek.

Trakya Bölgesi, Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan uyarının ardından kar yağışı ’nin yüksek kesimleri, ’nin Keşan, Tekirdağ’ın Malkara ilçelerinde etkili olmaya başladı.

canakkal-aa1_7076705

HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR

Hava sıcaklığının eksi 2 dereceye düştüğü Edirne’nin Keşan ilçesi de kar yağışının etkisi altına girdi. Keşan’da kar yağışı nedeniyle bazı kişiler şemsiyeyle dışarı çıkarken, hazırlıksız yakalananlar saçak altlarına sığındı. Trafikteki sürücüler ise kar nedeniyle ilerlemekte güçlük çekti. Kar yağışının aralıklarla, karla karışık yağmur şeklinde sürmesi bekleniyor.

canakkal-aa21_7076700

10 SANTİME ULAŞTI

Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde ise yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Kar kalınlığının 10 santime ulaştığı Malkara’da, Tekirdağ yolu üzerinde araçlar ilerlemekte güçlük çekiyor. Karayolları ekipleri yolda kar küreme ve temizleme çalışmalarını sürdürürken, ilçe merkezinde de belediye ekipleri kar küreme çalışmaları yapıyor.

edirne-dha31_7076795

İSTANBUL YOLLARINDA KAR VE BUZLANMA ÖNLEMİ

İstanbul’da ise meteorolojinin uyarısı üzerine ekipler, kar ve buzlanmaya karşı hazır bekliyor. Kar küreme araçları yollarda bekletilirken, yol kenarlarına bırakılan çuvallar dolusu tuz, oluşabilecek buzlanma halinde serilecek.

ist-dha31_7076669

Karayolları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kar ve buzlanma olaylarına karşı hazırlıklarını tamamladı. Meteorolojik tahminler doğrultusunda yağabilecek kar ve oluşacak buzlanmaya karşı kar küreme ve tuzlama araçları yollarda hazır bekletilirken, çuvallara doldurulan tuz yol kenarlarına bırakıldı. Oluşabilecek buzlanmaya karşı çuvallarda hazır bulunan tuz yola serilecek.

ist-dha21_7076670

İstanbul'da okullar tatil edilecek mi? İstanbul Valiliği'nden açıklama bekleniyor...

ÇANAKKALE’DE OKULLAR TATİL

Kar yağışı okul tatilini de birlikte getirdi. Marmara’nın bir bölümü ile Kuzey ’de beklenen fırtına ile yoğun kar yağışı nedeniyle Çanakkale İl Milli Müdürlüğü, kent genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitime ara verildiğini duyurdu. Meteoroloji yetkilileri, Çanakkale genelinde kar yağışı beklendiğini aktararak, hava koşullarına karşı tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.

edirne-dha21_7076823

KIRKLARELİ’NİN 2 İLÇESİNDE OKULLAR TATİL

Kırklareli’nin yüksek kesimlerde akşam saatlerinde başlayan yoğun kar etkisini sürdürüyor. Karın etkili olduğu Demirköy ve Kofçaz ilçelerinde okullarda eğitime ara verildi. Kar kalınlığı Demirköy’de 7, Kofçaz’da 6, Dereköy Kapısı yolunda ise 3 santime ulaştı. Karayolları ekipleri yağışın etkili olduğu bölgelerde çalışmalarını sürdürüyor.

edirne-dha1_7076824

İSTANBUL’DA OKULLAR TATİL EDİLECEK Mİ?

İstanbul ve Trakya için yoğun kar ve fırtına uyarısı yapıldı. Uyarıya göre; akşam başlayacak, önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edecek. Hatta AKOM acil durum uyarısı geçti. Ancak İstanbul Valiliği’nden henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap gelmedi.

trakya-dha61_7076836

UYARILAR

YOĞUN KAR UYARISI: Yağışların; Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri ile İstanbul’un batı kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

trakya-dha51_7076838

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:Rüzgarın Kuzey ve Kuzeydoğu (Poyraz), gece saatlerinde Kuzeybatı (Karayel) yönlerden çok kuvvetli ve fırtına (60-90 km/ şeklinde eseceği beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, soba ve kaynaklı baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi gibi) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. AJANSLAR

trakya-dha41_7076840

trakya-dha31_7076841

trakya-dha21_7076843

 

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.