Metabolizmayı Yavaşlatan Hatalar Nelerdir?

Farkında olmadan metabolizmayı  yavaşlatan nelerdir

Çoğumuzun yakındığı bir durumdur metabolizmanın yavaş çalışması. Peki metabolizmamız neden yavaş çalışır? İşte kan değerleri ve yaş gibi faktörlerden bağımsız olarak metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olan yaptığımız 5 hata…

1. GEREĞİNDEN AZ ENERJİ TÜKETMEK: Kilo vermek için kalori kısıtlaması gerekli olmasına rağmen bazal hızının altında bir değeri ile beslendiğimizde metabolizmamız yavaşlar. Çoğu danışan çok az yiyorum fakat zayıflayamıyorum der. İşte bunun sebebi gerekenden az tüketimidir. O yüzden metabolizmamızın hızlı çalışması için gün içerisinde gerekli olan enerjiyi mutlaka almalıyız.

2. YETERSİZ PROTEİN ALIMI: Aldığımız her kalori, vücutta aynı şekilde tepkimeye yol açmaz. Farklı yiyecekler, farklı metabolik yollardan geçerler. Bu yolların bazıları diğerlerinden çok daha etkilidir. Besinlerin sindirilme, emilim ve metabolize edilme sırasında harcattığı enerjiye besinin termik etkisi diyebiliriz. Proteinlerin termik efekti ve yağlardan daha yüksektir. Proteinler metabolizmayı yüzde 20-30 değerinde hızlandırırken, karbonhidratlar yüzde 5-10 yağlar ise yüzde 3 oranında hızlandırmaktadır. Fakat bu da demek değil ki alımını abartalım. Gün içerisinde kg başına 0.8-1 gram alımı yeterli olacaktır.

3. HAREKETSİZ YAŞAM: Günümüzde masa başı çalışma saatlerinin uzunluğu gün içerisinde hareketli olmamızı engellemekte ve hızımızı yavaşlatmaktadır. Gün içerisinde yapılan egzersizler metabolizmayı hızlandıracağından aktif bir yaşam sürmeye dikkat etmeliyiz.

4. YETERSİZ UYKU: Kaliteli uyku sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Kalitesiz ve az uyku hastalıkları, ve depresyon görülme riskini arttırmaktadır. Bunların yanında metabolizma hızımızı da yavaşlatmaktadır. Bu nedenle en az 7 saat kaliteli gece uykusu hem sağlığımız hem de metabolizmamız için oldukça önemlidir.

5. ŞEKER: Yapılan araştırmalar aşırı fruktoz tüketiminin bel çevresinde ve karaciğerde yağlanmayı artırdığını gösteriyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.