Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı!

!

Başkanı ’ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu sonucunda açıklandı. politika faizinin yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar verdi. faizleri 325 baz puan indirdi. Böylece son bir buçuk ayda faizleri 750 puan düşürmüş oldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ekonomide toparlanma sinyallerinin devam ettiğine vurgu yapılarak, “Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir.

Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır” ifadesi kullanıldı.

Reuters anketine katılan ekonomistler politika faizi olan bir hafta vadeli faizinde 250 baz puan öngörüyorlardı. Faiz beklentileri 175-450 baz puan aralığındaydı.

Eylül’den Temmuz’a Kadar Sabitti

TCMB geçen yıl Ağustos ayındaki kur krizinin ardından enflasyonun yükselmesine paralel olarak Eylül ayında politika faizini 625 baz puan artırarak yüzde 24’e çıkarmış ve Temmuz ayına kadar sabit tutmuştu. Temmuz’da ise 425 baz puan indirime gitmişti.

Çetinkaya’nın Yerine Gelmişti

Merkez Bankası Başkanı , Merkez Bankası’nın bir önceki başkanı Murat Çetinkaya’nın KHK ile görevinden alınmasının ardından göreve gelmişti. Çetinkaya’nın faiz indirimlerinin çapına direndiği ve bu yüzden görevden alındığı biliniyor.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.