Macron’un Küstah Açıklamasına Türkiye’den Sert Yanıt

’den Macron’a sert ‘yaptırım’ yanıtı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Cumhurbaşkanı Macron’un Doğu Akdeniz’e ilişkin yaptığı hakkındaki soruya yanıt verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı Macron’un beyanlarının ülkemiz nezdinde kıymeti harbiyesi yoktur. ’yi yaptırım diliyle tehdit etmek kimsenin haddi değildir ve hiçbir sonucu olmayacaktır. artık kendini dev aynasında görmekten vazgeçmeli, sağduyulu ve rasyonel politikalar izlemelidir” denildi.

Türkiye’den Macron’a sert ‘yaptırım’ yanıtı!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Fransa, Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler bağlamında yaptığı her ve attığı her yanlış adımla tarafsızlığını ve istikrara katkıda bulunma şansını biraz daha kaybetmektedir.

Libya bağlamında ise Fransa’dan, BM kararları çerçevesinde uluslararası camia tarafından tanınan meşru Hükümet ile bir yıldan fazla süredir başkenti ele geçirerek meşru Hükümeti devirmeye çalışan saldırgan arasında bir ayrım yapabilmesi beklenmektedir.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Macron’un beyanlarının ülkemiz nezdinde kıymeti harbiyesi yoktur. Türkiye’yi yaptırım diliyle tehdit etmek kimsenin haddi değildir ve hiçbir sonucu olmayacaktır.

Fransa artık kendini dev aynasında görmekten vazgeçmeli, sağduyulu ve rasyonel politikalar izlemelidir. Libya’da darbecileri, Suriye’de teröristleri, Doğu Akdeniz’de ise “buranın tek sahibi benim” anlayışıyla hareket edenleri desteklemeyi bırakmalıdır. Zira bu politikalardan bugüne kadar bir sonuç alamadığını, bundan sonra da alamayacağını artık anlamış olmalıdır.

Ülkemizce Doğu Akdeniz’de atılan her adım, uluslararası temelinde ülkemizin ve Türklerinin meşru hak ve çıkarlarının savunulmasını hedeflemektedir.

Türkiye, bu vesileyle bölgede barış, refah ve istikrarın tesisi amacıyla sürdürdüğü diyalog ve işbirliği çağrılarını tekrarlamakla birlikte, uluslararası hukuktan doğan bu haklarını korumakta tereddüt göstermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja