Çinli Firma ABD Yerine Türkiye’den İthal Edecek…!

Çinli Firma Yerine ’den İthal Edecek

Çinli gıda firması Hangzhou Linan Food Company, daha önce ve Şili’den ithal ettiği kuru üzüm ve inciri ’den satın almaya karar verdi. Çinli firma yılladır ABD ve Şili’den ithal ettiği kuru üzüm ve inciri ’den satın alacak. pazarı için önemli olan anlaşma yapılırsa 400 ton kuru incir satışı yapılacak.

Gelip Ürünleri İnceleyecekler…

Bu hafta içinde Türkiye’ye gelecek olan Çili firma yetkilileri perşembe günü kuru üzüm için ’da, cuma günü de kuru incir için ’da incelemelerde bulunacak. Hangzhou Linan’ın Türkiye’deki üreticilerle bin ton kuru üzüm, 400 ton kuru incir alımı için anlaşma yapması bekleniyor.

Daha Önce ABD ve Şili’den İthal Ediyorlardı.

Firmaya danışmanlık hizmeti veren yatırım ve danışmanlık şirketi Felixum’un sahibi Yavuz Selim Şen, Hangzhou Linan’ın almak istediği ürün miktarının Türkiye pazarı açısından çok önemli olduğunu belirtti. Şen, “Kuru üzümü Şili ve ABD’den alıyorlardı, biz onları Türk üzümüyle tanıştırdık, çok memnun kaldılar. İncir konusunda direkt yapmıyorlardı artık şimdi Türkiye’den incir de ithal edecekler.” dedi.

Türkiye Pazarına Olumlu Etkide Olacak Büyük İhracat Potansiyeli

Şen, Uzak Doğu pazarlarının Türk firmaları için büyük potansiyeli taşıdığına işaret ederek, ihracatçıların bu pazarlarda başarılı olması için yaklaşım tarzını değiştirmeleri ve uzun vadeli yapmaları gerektiğini söyledi. Çin’de başarılı olan firmaların çoğunun, ortaklarıyla iyi ilişkiler kurduklarını, sağlam dağıtım ağları oluşturmak için büyük yatırımlar yaptıklarını, otoritelerle uyumlu bir iş ilişkisi kurmaya çalıştıklarını ve bölgesel edinmek için insanları işe aldıklarını anlatan Şen, “Uzak Doğu’da başarılı olmak uzun vadeli yapmayı firmalarımıza zorunlu kılıyor.” ifadesini kullandı.

Türk diplomatların olumlu yaklaşımları sayesinde birçok Çinli firmanın Türkiye’yi ve Türkiye’deki fırsatları daha çok merak etmeye başladığına dikkati çeken Şen, “Çin ile en önemli projeler arasında yer alan ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesinde lojistik olarak önemli bir noktada yer almamız Çinli firmaların Türkiye meraklarını daha da artırıyor. İlerleyen yıllarda daha çok Çinli firma Türkiye ile iş yapmak için ülkemize gelecek.” diye konuştu. Türkiye geçen yıl Çin’e toplam bin 250 ton kuru üzüm, 484 ton kuru incir ihracatı yapmıştı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.