Kritik Dörtlü Zirveden Ortak Açıklama

Kritik zirvenin ardından : Gayet iyi geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , İngiltere, Fransa ve liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Dörtlü Zirve’ye katılmak üzere 10 Downing Street’e geldi. Yaklaşık bir saat süren zirvenin ardından Cumhurbaşkanı , İngiliz Başbakanlık konutundan ayrıldı. mensuplarına “Zirve gayet iyi geçti” açıklamasında bulundu. Yapılan ortak açıklamada ise, “İdlib dahil sivillere saldırının durması için uzlaşıldı” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra’daki temasları kapsamında İngiltere, Fransa ve liderlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Dörtlü Zirve’ye katılmak üzere 10 Downing Street’teki Başbakanlık binasına geldi.

İHA

Yaklaşık 1 saat süren zirvede Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı , Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İletişim Başkanı Fahrettin
Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da katıldı.

MERKEL VE MACRON’DAN AÇIKLAMALAR

Londra’da yarın gerçekleştirilecek NATO İttifakı’nın kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek NATO Liderler Toplantısı öncesi 10 Downing Street’te Suriye konulu Dörtlü Zirve gerçekleştirildi. Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson katıldı.

Almanya Başbakanı de zirve sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Merkel, “ cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız görüşme, bu konuları ele alabileceğimiz toplantıların her zaman iyi geçtiğini gösteriyor” dedi.

Yarın gerçekleştirilecek toplantıda NATO’nun geleceği ve müttefiklerin ortak stratejik çıkarları hakkında konuşulması gerektiğini söyleyen Merkel, ittifakın üyelerinin tüm farklı düşüncelerine rağmen yarın gerçekleşecek NATO Liderler Toplantısı’na iyimser bir duyguyla gideceğini ifade etti.

MACRON: BELİRSİZLİKLER ORTADAN KALMADI

Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Londra’da gerçekleştirdiği Suriye konulu Dörtlü Zirve sonrası basına açıklamalarda bulundu.

“(Suriye konusunda) Tüm belirsizlikler ortadan kalkmadı. Önceliğin DEAŞ ve ile mücadele olduğu konusunda bir irade var. Bu benim için önemli.” diyen Macron, mülteciler konusunda iş birliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Macron, Suriye krizinin sona ermesi için çalışmaların sürmesi gerektiği konusunda liderler arasında bir fikir birliği olduğunun altını çizdi.

Zirvede Libya konusunu da görüştüklerini vurgulayan Macron, bu hususta Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) çıkarlarını da önemsediğini dile getirdi.

Emmanuel Macron, “Bu toplantıdan Suriye konusunda söylediğim 3 husustaki fikir birliğini akılda tutuyorum.” dedi.

Erdoğan ile ilişkisinin sorulması üzerine, Macron, “Onunla birebir görüşme fırsatım oldu. Herkese saygım var. Biri hakkında saygısızlık yaptığımı duymadınız. Herkes kendi sorumluluğunu alır. ’nin büyük bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk halkına derin saygım var.” yanıtını verdi.

Türkiye ile üzerinde anlaşılmayan konuların bulunduğunu aktaran Macron, bu toplantının Suriye konusunda ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu vurguladı. Macron, YPG konusunda Türkiye ile anlaşmazlığın bulunduğunu belirterek, “PKK hususunda bir belirsizlik yok. Fransa, (PKK’lıları) olarak kabul ediyor, kınıyor ve yargılıyor.” ifadesini kullandı.

YPG’lilere işaret eden Macron, “Tamamen olarak kabul edemeyiz. (Cumhurbaşkanı Erdoğan) buna katılmıyor. Bu anlaşmazlık bugün kalkmadı.” açıklamasında bulundu.

Macron, “Türk topraklarının güvenliği konusunda endişeliyiz. Ancak DEAŞ ile kimin mücadele ettiğini unutmak istemiyoruz.” diye konuştu. AJANSLAR

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja