Koronavirüsle Birlikte En Büyük Sorun Geçim Sıkıntısı

Gezici Araştırma 'nin en büyük sorununu ortaya çıkardı

Korona virüs ı ile birlikte Türkiye'deki ekonomik kriz daha da görünür hale geldi. Gezici Araştırma'nın 14 ilde gerçekleştirdiği ankete katılanların yüzde 58.6'sı Türkiye'de en büyük sorunun olduğunu düşünürken, işsizliği en büyük sorun olarak görenlerin oranı ise yüzde 40.

Gezici Araştırma Merkezi'nin son anketine göre Türkiye'nin en önemli sorunu . Ankete katılanların yüzde 58.6'sı, Türkiye'nin şu an en büyük sorununun ekonomi olduğunu belirtirken, en büyük sorunun olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 58 oldu. Birden fazla şıkkın işaretlenebildiği ankette işsizliğin en büyük sorun olduğunu söyleyenler ise yüzde 40.3 oranında gerçekleşti.

YÜZDE 69.72'Sİ EKONOMİ KÖTÜ DİYOR

14 ilde bin 896 katılımcı ile yüz yüze yapılan ankete katılanlara Türkiye ekonomisinin nasıl olduğu yönünde bir soru da  yöneltildi. Yurttaşların yüzde 69.72'si ekonominin “kötü” olduğunu söylerken, yüzde 21.1'i ise “iyi” olduğunu belirtti. seçmeninin yüzde 42.9'u “ekonomi kötü” derken, seçmeninin de yüzde 65.5'i ekonominin kötü olduğunu düşünüyor.  Öte yandan katılımcıların yüzde 46.2'si önümüzdeki 6 ayın ekonomik olarak daha kötüye gideceğini söylüyor.

YÜZDE 61 KAYGILI, YÜZDE 39.2'Sİ MUTSUZ 

Ankete katılan yurttaşlara hayatlarından memnun olup olmadığının sorulması üzerine çoklu yanıt sistemiyle verilen cevaplarda yüzde 61'i “kaygılı”, yüzde 39.2'si “mutsuz”, yüzde 24.4'ü ise “ne mutlu ne de mutsuz” dedi. İktidarın pandemiyi iyi yönettiğini düşünenlerin oranı yüzde 39.2 olurken, yüzde 30.9 kötü yönettiğini söyledi. Yurttaşların pandemiye karşı alınan tedbirler içinde en çok yüzde 74.5 ile açık alanda sigara yasağına destek verdiği görüldü.

GELİR SADECE GIDA VE BARINMAYA GİDİYOR 

Metropoll'ün her ay düzenli olarak yaptığı ankete göre de geliri ile sadece beslenme ve barınma temel ihtiyaçlarını karşılayabilenlerin oranı yüzde 53'e yükseldi. Bu oran eylül ayında yüzde 48.2 idi. Ankete göre temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayanların oranı yüzde 25.7'ye ulaşmış durumda. Ekonomideki gidişattan korona değil sorumlu tutuluyor
Bu arada Metropoll'ün son anketinde “Ekonomideki gidişattan kimi sorumlu tutuyorsunuz” sorusuna katılımcıların yüzde 30'u Recep Tayyip Erdoğan yanıtı verdi.

YÜZDE 23.6'LIK KESİM HÜKÜMETİ SORUMLU TUTUYOR 

Yüzde 23.6'lık kesim hükümeti sorumlu tutarken, 'ı sorumlu tutanların oranı yüzde 10.8'de kaldı. Dış güçler diyenler ise yüzde 4.8 oldu. Covid-19 salgınını ekonomideki gidişattan sorumlu tutanların oranı sadece yüzde 3.6 oldu. Ekonominin kötü gitmediğini söyleyenler ise yüzde 1'de kaldı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.