Koronavirüse Yakalanan Bir Kişi 3-5 Günde 625 Kişiye Bulaştırabilir!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Alpay Azap açıkladı. Azap, “Hastalığın birkaç ay daha devam etmesini bekliyoruz” diyerek enfekte olan bir kişinin üç-beş gün içinde 625 kişiye koronavirüsü bulaştırabileceğini söyledi.

Alpay Azap
Alpay Azap

Sağlık Bakanlığı koordinesinde kurulan Koronavirüs (corona virüs) Bilim Kurulu üyesi ve Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Alpay Azap, katıldığı Habertürk TV’deki canlı yayında önemli uyarılarda bulundu.

Virüs Hızla İlerliyor!

Corona virüs salgının beklentiler doğrultusunda ilerlediğini belirten Prof. Alpay Azap, şunları söyledi: 

Bir virüs bir topluma ilk girdiğinde vaka sayılarında hızlı bir artış bekleniyor. Logaritmik olarak artıyor vaka sayıları. Çünkü bir kişi yaklaşık beş-altı kişiyi hasta ediyor. O beş-altı kişi kendi etrafındaki beş-altı kişiyi enfekte ediyor. Bunların aralarındaki süre eskiden bir hafta civarındaydı. Şimdi üç-beş güne düştü. Tek bir kişiden 125, hatta 625 kişiye bulaşıyor. Bu kadar hızlı ilerleyen bir virüsle karşı karşıyayız.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Alpay Azap

Birbirinizle Mesafeyi Koruyun!

“Sosyal mesafeyi koruma meselesini sürekli hatırlatıyoruz. Zaten alınan tedbirlerin önemli bir kısmı tamamen bunu sağlamaya yönelik” diyen Prof. Azap, şunları söyledi:

Bütün seçenekleri en ince ayrıntısına kadar tartışıyoruz ama bir önlem alırken, o aldığınız önlemin getirecekleri var, faydalar var. Bir de götürecekleri var. Sebep olacağı birtakım olumsuz sonuçlar var. Dolayısıyla bunları iyi düşünüp taşınmak lazım.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Alpay Azap

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.