Koronavirüs Mutasyonu Nedeniyle THY Bazı Ülkelere Uçuşları Geçici Olarak Durdurdu

Türkiye; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney 'dan yapılan uçuşları geçici olarak durdurma kararı aldı

Koronavirüsün İngiltere'de mutasyona uğraması sonrasında Türkiye, Cumhurbaşkanı 'ın talimatıyla; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney 'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı aldı.

Türkiye, yeni koronavirüs mutasyonu nedeniyle İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan yapılan uçuşları geçici olarak durdurma kararı aldı.

BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bakanı ,  hesabından yaptığı açıklamada, “Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“YOLCULARA TEST YAPILACAK, KARANTİNA KURALLARI UYGULANACAK”

Bakan Koca, “İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir” dedi.

'DEN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı'nın, dört ülkeden Türkiye'ye uçuşların durdurulması kararına ilişkin Türk Hava Yolları'ndan (THY) açıklama geldi.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanlığımızın İngiltere, Danimarka, Hollanda, Güney Afrika'dan uçuşların durdurulması kararına istinaden, hiçbir yolcumuzun bilet işlemleri konusunda acele etmemesini rica ederiz. Hiçbir yolcumuz bilet işlemleri konusunda mağdur edilmeyecektir.”

“VATANDAŞLARIN KARŞILIKLI TAHLİYELERİ KONTROLLÜ OLARAK YAPILABİLECEK”

Konuyla ilgili bir açıklama da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden geldi. Sivil Havacılık GM açıklamasında şunları belirtti:

“Ülkemiz ile İngiltere, Hollanda, Danimarka ve Güney Afrika arasındaki uçuşlar ikinci bir değerlendirmeye kadar durdurulmuştur. Bu arada ilgili vatandaşların karşılıklı tahliyeleri kontrollü olarak yapılabilecektir. Saygıyla duyurulur.”

TÜRK HAVA YOLLARI PAZARTESİ GÜNÜ DÖRT SEFER YAPACAKTI

Birçok ülke, Kovid-19'un mutasyonuyla ilgili korkutan uyarıların yapıldığı İngiltere'yle ulaşımı durdururken, pazartesi günü Londra'dan 'a 8 sefer yapılacaktı. Bu seferlerden 4'ünü THY, 3'ünü Pegasus ve 1'ini de British Airways gerçekleştirecekti.

BİRÇOK ÜLKESİ İNGİLTERE'DEN İ YASAKLAMIŞTI

İngiltere'de yeni bir koronavirüs mutasyonunun tespit edilmesinin ve hızla yayıldığının duyurulmasının ardından, birçok Avrupa ülkesi İngiltere'den seyahatleri yasaklamıştı. Hollanda ve Belçika İngiltere'den uçuşları durdurdu, İtalya da 6 Ocak'a kadar yasağı getirdi. Belçika tren seferlerini de durdurdu. İrlanda ve  da Pazar gece yarısından itibaren İngiltere'den uçuşları askıya aldı.  Başbakanı Jean Castex, İngiltere ile hava, kara ve deniz yolu ulaşımını gece yarısından itibaren 48 saat süreliğine durduracaklarını bildirmişti.

YÜZDE 70 DAHA BULAŞICI

İngiliz üst düzey sağlık yetkilileri, yeni mutasyonun daha ölümcül olduğu ya da aşılara farklı tepki verdiği yönünde bir kanıt olmadığını, ancak eskisine kıyasla yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu belirtmişti.

5 ÜLKEDE MUTASYONA UĞRAMIŞ VİRÜSE RASTLANDI

Sağlık Örgütü koronavirüsün aynı mutasyonun, Hollanda, Danimarka ve Avustralya'da da görüldüğünü bildirdi. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde de farklı bir koronavirüs mutasyonu saptandığı bildiriliyor. İtalya'da ise İngiltere'den seyahat eden bir yolcuda mutasyona uğramış virüs tespit edildi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.