Koronavirüs Aşısını Beklerken İlaç Müjdesi Geldi

aşısı beklerken ilaç müjdesi geldi. Prof. Dr. Bengi Başer hesabından açıkladı

Hacettepe Üniversitesi'nde kardiyoloji bölümünde çalışan Prof. Dr. Bengi Başer, twetter hesabından Alman biyoteknoloji şirketi Formycon'dan Covid-19 için ilaç müjdesi verdiğini duyurdu.

Başer “FYB207 adında ACE2 füzyon proteini virüsün hücreye girişini önlüyor. Mutasyonlara karşı da etkin. Akciğer ve Kalp-Damar sistemi açısından olumlu etkiler bildirildi dedi.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, 'da korona virüsü ına karşı umut veren bir gelişme daha oldu. Devlet Televizyonu ARD, korona virüsüne karşı aşıdan sonra, normal sürecini sürdürecek ilaç geliştirildiğini duyurdu. İlacı geliştiren biyoteknoloji firması Formycon, acil kullanım için gerekli başvuruları yaptı.

Bu ilaç, aşılanamayan, sonrası yeniden hastalanan ya da antikor üretmeyen ve çeşitli nedenlerle ilaçla edilmesi gerekenler için büyük bir umut oldu. Fromycon şirketi, Münih yakınlarındaki Planegg-Martinsried'de bulunuyor. İlaç, Covid 19'u (SARS CoV-2) tamamen bloke ediyor.

MUTASYON GEÇİRSE DE ETKİLİ

Geliştirilen ilaç, hücrelerin bu virüsle enfekte olmasını tamamen engelliyor ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanırken, ilaç da tam olarak ktorona virüslere etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkili oluyor. Bir anlamda corona virüsünün geliş kapılarına kapatıyor. İlacın virüsün mutasyonlara uğramış haline karşı da etkili olduğu açıklandı.

Fromycon'un CEO'su Carsten Brockmeyer, ARD televizyonu haber bülteni “tagesschau”ya yaptığı açıklamada, artık hastaneye kaldırılan insanların bir tedavi seçeneğine sahip olduklarını açıkladı. Şimdiye kadar uygulanan Remdesivir ilaçların tam olarak etki göstermediği sonradan kanıtlandı, tam bir tedavi şeklinin olmaması ağır hastalarda çok olumsuz sonuçlar doğurdu.

SALGINLAR ARTIK ÖNLENECEK

Brockmeyer, ilacın işte tam da bu aşamada çözüm olduğunu belirterek, “Antikorlar, SARS CoV-2 virüsünün yüzeyindeki çok özel bölgelere yöneliyor. Ancak bunları etkisiz hale getirmek için virüsün küçük bir mutasyonu yetiyor. Bu ilaçla, virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. Bu da mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki corona virüsü salgınları bu şekilde önlenecek” diye konuştu.

EN ERKEN 2022 BAŞINDA

İlacı geliştiren şirket, ilaç onay merkezi ve Birliği onay merkezi ile temasa geçtiklerini ve hızlı onay için sürecin yürütüldüğünü açıkladı. Ancak en hızlı onay bile ilacı ancak 2022 başlarında piyasaya sürebileceklerini gösteriyor.

ARD'nin, “O zaman çok geç olmayacak mı?” sorusuna ise Brochmeyer, “Dünyada nüfusun yüzde 50 ile 60'ının aşılanması zaten yıllar alacak. 10 yıl sonra bile aşılanmamış, aşılansa da yeniden bu hastalığa yakalanan milyonlarca kişi olacak. Şu anda bu kişileri tedavi için başka seçenek de yok. Biz ilaçla hastalıkların oranını düşürürsek, virüs tehdidinin çoğu da kaybolur” diye cevap verdi.

Bu haberi Hacettepe Üniversitesi'nde kardiyoloji bölümünde çalışan Prof. Dr. Bengi Başer, Twetter hesabından Alman biyoteknoloji şirketi Formycon'dan Covid-19 için ilaç müjdesi olarak duyurdu. Başer “FYB207 adında ACE2 füzyon proteini virüsün hücreye girişini önlüyor. Mutasyonlara karşı da etkin. Akciğer ve Kalp-Damar sistemi açısından olumlu etkiler bildirildi” dedi.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.