Kimlik Sahteciliği Tarihe Karışıyor

Çipli Tanıma Sistemi ile Sahteciliği Tarihe Karışıyor.

Kamu kurumlarında sahteciliğin önüne geçmek amacıyla çipli kartları cihazlar ile doğrulanacak. Uygulamanın pilot projesi  yılında başlatılacak.

ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yılından itibaren elektronik kimlik doğrulama sistemine geçmeye hazırlanıyor. Yeni uygulama ile SGK’nın avuçiçi, ÖSYM’nin ise yüz tanıma gibi sistemleri miadını dolduracak. Böylece tüm kamu kuruluşları tek bir doğrulama sistemine geçecek.

Çok yakında uygulanmaya başlanacak olan sistem ile kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Eğer bir kişi sahte bir kartla işlem yapmaya çalışırsa, cihaz uyarı verecek.

 

genelinde yaklaşık 30 milyon kişi yeni çipli kimlik kartlarına kavuştu. Günlük sayısı ise 100 bine merdiven dayamış durumda.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen elektronik kimlik doğrulama sistemi kamudaki birçok işlemin hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak. Vatandaşlar, kamu kurumlarına veya notere gittiklerinde görevliye çipli kimlik kartlarını uzatacak. Görevli de kartı doğrulama cihazına takacak.

Ardından cihazın içinde bulunan ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nün kartı, kimlikteki çipi, kriptografik olarak doğrulayacak. Eğer makineye takılan kart sahte ise, cihaz uyarı verecek. Biyometri, çip ve PIN koruma özellikleri ile donatılan yeni kartlar, ulusal ve uluslararası güvenliği en üst seviyede sağlayacak.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sayfası üzerinden veya 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak ya da randevusuz nüfus müdürlüklerinden yapılabiliyor.

Başvuruda İstenen Belgeler Neler?

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, cüzdanı, kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılıyor.

Kimlik Kartının Bedeli Ne Kadar?

2018 yılı kimlik kartı bedeli; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,5 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,5 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 37 TL’dir.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.