Kestane’yi Bol Bol Tüketin İşte Mucizevi Faydaları

  KESTANE’NİN  MUCİZEVİ  FAYDALARI
1

undefined

Kestanenin vitamin, mineral ve lif bakımından oldukça zengin vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Kestane kan basıncı ve kolesterolü dengeler, bağışıklığı güçlendirir, kalbi korur, stresin zararlı etkilerini azaltır ve yorgunluğunu önler” açıklamasında .

2

undefined

Kestanenin diğer yemişlerden daha az kaloriye sahip belirten Özdemir, “Kestanenin 100 gramında 170 bulunuyor. Yani 3 orta boy kestane 1 dilim ekmek ile eşdeğerdir” dedi.

3

undefined

Kestanenin ara öğünlerde edilebileceğini vurgulayan Özdemir, “Kestane B ve C grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir açısından zengin bir kaynaktır. Diyet lifi açısından 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 21’ini karşılayabilir” şeklinde konuştu.

4

undefined

Kestanenin içerdiği toplam yağ miktarının diğer kuru yemişlerden az olduğunu söyleyen Ulaş Özdemir “Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içerdiğinden hastalıklar için koruyucudur. LDL kolesterolü düşürür, kalbi HDL kolesterolü artırır. Kestane, kolesterolü dengelemede ve koroner kalp hastalıkları azaltmaya yardımcı olur” dedi.

5

undefined

Kestanenin C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. 100 gram kestane günlük ihtiyacın yüzde 72’sini karşılayabilir. Kestane, içerdiği antioksidan bileşenler ve C vitamini sayesinde serbest radikallerden vücudu koruyarak bağışıklığı güçlendirir. B kompleks vitaminleri açısından zengin olmasından dolayı da büyüme ve gelişmeyi destekler, kırmızı kan hücreleri oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca gribe karşı da koruyucudur.

6

undefined

Kestanenin deposu olmasının yanı sıra yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle kontrollü tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Özdemir, “Yüksek potasyum içeriği nedeniyle böbrek hekimine danışmadan kestane tüketmemeli. Diyabet ve diyeti yapanlar kestane tüketirken porsiyon konusunda çok dikkatli olmalı” uyarısında .

7

undefined

Kestanenin içeriğinde bulunan potasyumun yorgunluğunu gidererek vücuda zindelik verdiğini belirten Ulaş Özdemir kestanenin stresin zararlı etkilerini azalttığını da vurgulayarak, şunları söyledi:

8

undefined

“Kestanede gluten bulunmadığından çölyak hastalarında, gluten intoleransı olanlarda ve alerjisi olanlarda tüketilmesi bir problemi teşkil etmez” dedi.

Related posts

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.