Karton Bisiklet Üretildi! Hem Yerli Hem Ucuz Hemde Çevreci!

Karton Bisiklet Büyük Şaşkınlık Uyandırdı! Türk Mühendisler Tarafından Tasarlanan Karton Bisiklet Hem Yerli Hem Ucuz Hemde Çevreci!

Karton Bisiklet Türk Kompozit 2019 Fuarı’nda ilgiyle karşılandı. Burak Bağcı, “Amacımız ucuz, çevreci ve yerli bisiklet üretmek. Bisikletimiz 120 kiloya kadar taşıyabiliyor” dedi. Ürünlerde ise cam elyaf, karbon fiber gibi maddeler kullanılıyor.

Karton Bisiklet
Karton Bisiklet

En Dikkat Çeken Ürünlerden Biri Karton Bisiklet Oldu

Karton Bisiklet ile ilgili açıklamalarda bulunan İmalat Mühendisi Burak Bağcı “2 kilogram ağırlığındaki, geri dönüşüm kağıtlarından elde edilen kadro, son halinde 120 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip. Kompozitte cam elyaf, karbon fiber gibi yapıları üretmekle beraber odaklandığımız nokta doğal lif takviyeli kompozitler. Biz geliştirdiğimiz bir sarım makinesiyle beraber otomasyonda da kodlar yazarak bir şerit sarıyoruz ve buradan kağıttan borular elde ediyoruz. Bunlar geri dönüşüm kağıtlarından, yani daha önce kullanılmış kağıtlardan oluyor. Amacımız ucuz, çevreci ve yerli bisiklet üretmek” dedi.

“Yasal Engellerden Dolayı Ara Vermiştik”

Burak Bağcı, karton bisiklet ve kompozit üretim ile açıklamalarına şöyle devam etti.

Karton Bisiklet
Karton Bisiklet – Türk Kompozit Fuarı

Kenevirle de çalıştıklarını belirten “Daha önce yasal engellerden dolayı projemize ara vermiştik. Ancak sonrasında kenevir konusunda izinlerin çıkmasıyla beraber çalışmalarımız yoğunlaştı. Burada amacımız tamamen yerli bir kompozit elde etmek. Bunun amacı da karbon fiber ya da fiberglass kompozitler dışında, gerekli şeyleri sağlayıp hem savunma ve havacılıkta hem de otomasyon sektöründe kendi yerli kompozitimizi kullanmak istiyoruz. Şu anda sadece sektörüyle çalışmalar yapıyoruz ve AR-GE projeleri yürütüyoruz. Yakın zamanda da savunma ve havacılık için gerekli standartları alıp o yolda ilerlemek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mühendisliğin Uç Noktası “Kompozit Dönemi”

Atılım Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen Lisans Araştırma Projeleri programına lisans öğrencilerinin gönüllü ya da burslu ve ortalamalarına uygun olarak katılabildiğini söyleyen, Atılım Üniversitesi İmalat Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Cemal Merih Şengönül, karton bisiklet projelerinin mezun öğrencileri tarafından çok güzel bir şekilde geliştirildiğini dile getirdi.

Cemal Merih Şengönül, mühendislik uygulamalarında hafif ama mukavemeti (dayanıklılık) yüksek malzemelere ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Metaller genellikle ağırlık olarak sıkıntı yaratıyorlar. Bu ağırlıklar özellikle havacılık sektöründe kullanıldıklarında yakıt kullanımının artmasına yol açıyor. Bu da karbon ayak izinin çoğalmasını yaratan bir süreç yaratıyor. Artık mühendislik uygulamalarında hafif ama mukavemeti yüksek malzemelere ihtiyaç var. Bu ihtiyacı da karşılayacak malzemeler olarak kompozitler ortaya çıkıyor. Kompozit malzemelerin üretim süreçleri metallerinki kadar iyi oturmuş değildi. Artık bu o kadar gelişti ki şimdi bu süreç çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor ve sadece havacılık endüstrisinde değil, otomotiv endüstrisinde de buna yüksek bir talep var” diye konuştu.

Karton bisiklet, Kompozit Üretim
Karton bisiklet, Kompozit Üretim

Türk Kompozit 2019 Fuarı Nedir?

Türk Kompozit 2019 Fuarı, Kompozit sanayine özgü üretim, işleme ve uygulama metodları başta olmak üzere tüm kompozit sektörünü kapsayan etkinliklerin yer aldığı bir Fuar. Bu yıl Fuara, ham madde tedarikçileri, kompozit yarı ve ara ürün üreticileri, işleme teknolojileri sunan firmalar, makine üreticileri, tasarım hizmetleri ve simülasyon servisleri sunan firmalar da katıldı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.