Kar Kaybını Açıklayan HSBC 35 Bin Çalışanı İşten Çıkarıyor

Yüzde 65’lik kar kaybı açıklayan HSBC, 35 bin çalışanını işten çıkarıyor

BRİTANYA’nın çok uluslu bankası HSBC, yılın ilk yarısında yüzde 65’lik kar kaybı açıklamıştı. Sonrasında yeniden yapılanma planlarına hız vereceğini ilan etti. Bu da 235 bin çalışanından 35 binini işten çıkarma planlarının hayata geçmesi anlamına geliyor.

Hem pandemisinin hem de baş operasyon alanı Hong Kong’daki karışıklığın vurduğu HSBC, vergi öncesi kar raporunda sadece 4.3 milyar gelir açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde gelir miktarı 12.4 milyar dolardı.

Britanya’nın çok uluslu bankası, pandemisi nedeniyle geri ödeme alamayacağı kredilerin miktarının 13 milyar dolara ulaşabileceğini duyurdu.

Yüzde 65’lik kar kaybı

’nın en büyük bankası, yüzde 65’lik kar kaybına uğramasına koşut, şubatta açıkladığı yeniden yapılanma planlarına hız vereceğini ilan etti. Bu da 235 bin çalışanından 35 binini işten çıkarma planlarının hayata geçmesi anlamına geliyor. Özellikle ’da çok aktif olan bankanın işten çıkarmalarının en az 1000’inin Britanya’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Hayata geçireceği önlemler

Bu kapsamda bireysel ile varlık yönetimi birimlerinin birleştirileceği, ’daki hisse senedi işlemlerinde kesintiye gidileceği ve şubelerinin azaltılacağı belirtildi. 

“Koronavirüsten kaynaklı gelir baskısının sonucu olarak maliyetleri düşürmemiz gerekiyor” diyen HSBC yönetimi, sermayesinin karın neredeyse tamamının elde edildiği ’ya taşınmasına devam edeceğini kaydetti.

HSBC, Pekin’in yaptırımına uğramamak amacıyla Çin yönetiminin Hong Kong için çıkardığı ulusal güvenlik yasasına destek açıklayınca,  yönetiminin şimşeklerini çekmiş

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja