İzmir’in Kadın Otobüs Şoförleri Görevde!

İzmir’de Otobüs Şoförleri Görevlerinin Başındalar!

İzmir’de toplu ulaşımda yeni bir dönem başlamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in otobüslerde şoförlerin de görev yapması yönündeki kararının ardından harekete geçen ESHOT Genel Müdürlüğü, sınavları başarıyla geçen 17 kadın aday görevlerinin başındalar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadın Şoförler
Büyükşehir Belediyesi, Şoförler

Otobüs Şoförlerinin Test Pistinde ki Maharetleri Göz Doldurdu!

Otobüs şoförlüğünde yetkinliğini kanıtlayarak işbaşı yapmaya hak kazanan 17 sürücü şehir içinde göreve çıkmadan önce zorlu bir eğitim programından geçti. Tüm toplu taşıma personeli gibi ESHOT’un kadın sürücüleri de eğitim programı kapsamında ileri sürüş tekniklerini kullanarak karşılaşacakları tehlikeli durumlarla nasıl baş edebileceklerini öğrendi.

Islak ve kaygan zeminde sürüş, ani engellerden kurtulmak için doğru manevra teknikleri ve günlük bakımı eğitim başlıkları arasında yer alıyor. Yıllardır erkek sürücüleri yetiştiren eğitmenler şoförlerin performansından son derece memnun.

Tunç Soyer’in Planıydı!

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer. “Biz bu kentte yaşamın her alanındaki cinsiyetle ilgili önyargıları yıkmayı hedefliyoruz. Buna da erkek egemen yapının kaleleri haline gelen iş kollarından birinde başlıyoruz” diyen Soyer şöyle devam etti: “Herkes soruyor; kadınlar bu işi başarır mı, başaramaz mı? Evet herkes ağır vasıta kullanamaz. Yetenek ve donanım gerektiren bir iş olduğu doğru. Ama bunun cinsiyetle hiçbir ilgisi yok. Bizim amacımız birkaç kişiyi vitrine çıkarıp, İzmir’de ‘ şoförler de var’ dedirtmek değil. O zaman göstermelik bir iş yapmış olursunuz. İnanıyorum ileride çok daha fazla kadın otobüs şoförü göreve başlayacak.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.