İzmir Depremini Unutup Gözümüzü ABD Seçimlerine Diktik

depremini unutup gözümüzü  Amerikan seçimlerine diktik.Trump’mı kazanacak Bıden mi kazanacak?

İzmir’de yaşanan henüz tazeliğini acısını korurken, Türkiye’nin en önde gelen haber kanalları depremle ilgili yayınları kesip bir anda ’da gerçekleşen seçimlerde oy sayma işlemine odaklandı. Haber kanallarını açan vatandaşlar bütün gün boyunca ekranları kaplayan grafiklerini görünce seçim Türkiye’de yapılıyormuş gibi hissetmeye başladı hoş Amerikan seçimleride Türkiye seçimlerine benzedi.

Türk televizyon tarihi bir ilki daha yaşadı. Türkiye, İzmir’de yaşanan ve 114 kişinin öldüğü yüzlercesinin yaralandığı depremin acısının tazeliğini yaşarken, ABD’de gerçekleştirilen seçimler bir anda acımızı unutturdu. Depremin olduğu ilk günden itibaren canlı yayınla arama kurtarma çalışmalarını izleyiciye ulaştıran haber kanalları, Amerika’da yapılan seçimlerin oy sayma işleminin başlaması ile adeta depremi unuttu.

Haber kanallarını açan izleyiciler ABD seçimlerinde yarışan Trump ile Biden’in oy oranlarını gösteren ve Tv ekranlarını kaplayan grafiklerle karşılaştı. Sanki yapılan ABD başkanlık seçimi değil de Türkiye’de yapılan seçimdi. Canlı yayınlar, konuklar, anlık oy oranları… Trump mı kazansın yoksa Biden mi? Hangisi kazanırsa ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler düzelir? Konuşulanlar bunlar. Deprem bitti, arama kurtarma çalışmaları bitti. Ölen öldü, kalan sağlar başının çaresine baksın mantığı olmaz inşaallah…

Bunu yapan haber kanalları kendilerini eleştirmeyi de unutmadı. Haber kanallarında boy gösteren programlarının vazgeçilmez ve her konuda uzman olan konukları. Sıkıla sıkıla bu seçim Türkiye’de mi yapılıyor ABD’de mi yorumunu yapmaktanda kaçınmadı.

ABD’de yapılan seçimi Türkiye’de yapılan son seçimlere benzeten insanlar, yaşanan bu durumla hem dalga geçti hem de duyarsızlığımızı bir kez daha gözler önüne serdi.

Depremin acısı bitmiş, her türlü önlem alınmış, ölenlerin yası tutulmuş, bir sonraki bizi öldürecek, canımızı yakacak depremin gelmesini beklemeye başlamıştık!

Bu duruma tepki gösteren çok sayıda kullanıcısı yaşanan bu garip duruma isyan etti…

Buna benzer binlerce Twetter umarız yetkililer görsel medya gibi davranmaz depremin yaralarını sarmak ve gelecek depremlere karşı gerekli önlemleri alırlar…

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.