İzmir 4.8 ve Denizli’de 6 Büyüklüğünde Deprem

Ege Bölgesi’nde meydana gelen depremler Türkiye’yi korkuttu. Sabah saatlerinde Kuşadası açıklarında meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından Denizli’nin Bozkurt ilçesinde AFAD verilerine göre 6.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli ise Denizli’deki depremin büyüklüğünü 6.5 olarak açıkladı. Deprem nedeniyle evlerin zarar gördüğü bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı’nın merkez üssünü Ege Denizi’nde Seferihisar’ın 8, 17 kilometre açığı olarak saptadığı deprem saat 11.39’da meydana geldi.

Yerin 18,47 kilometre derinliğinde olan deprem, Seferihasır’ın yanı sıra çevre ilçeler ve İzmir kent merkezinden de yoğun şekilde hissedildi. Paniğe neden olan sarsıntıyla birlikte vatandaşlar, evlerinden ve iş yerlerinden sokağa çıktı.

Can ve Mal Kaybı Yok

Kuşadası Körfezi’nde meydana gelen, Aydın, İzmir ve Manisa ile ilçelerinde hissedilen 4,8 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığı belirtildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremin Kuşadası Körfezi’nin kuzeybatı ucunda meydana geldiğini belirterek, “Bu fayın adı, ‘Tuzla fayı. Bornova- Menderes- Doğanbey’e gidiyor, oradan denize ulaşıyor. 1992 yılında 6 büyüklüğünde deprem üretmişti. Bugün bu fayın denizdeki bir parçası kırıldı. Bu bir ana şoktu, artçılarını bekliyoruz. Yerin 18 kilometre derininde sığ bir deprem” diye konuştu.

Bu arada, Kuşadası Belediyesi’nde sarsıntıyla birlikte yaşanan panik de güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, bazı kişilerin hızla dışarı çıktığı, bazılarının da telefonla yakınlarını aradıkları görüldü.

Denizli de Sallandı

Kandilli Rasathanesi Denizli’nin Çardak ilçesinde 14.19’da 4.2 ve Bozkurt ilçesinde ise 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. AFAD ise Bozkurt’ta meydana gelen depremin büyüklüğünü 6 olarak duyurdu. Deprem nedeniyle evlerin zarar gördüğü bildirildi.

Bozkurt Sazköy Muhtarı Necmettin Yılmaz depremle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Vatandaş sokaklarda, evlerde bayağı çatlak var. Korku var, telaş var, Çocuklar ağlıyor sokaklarda. Mahallemizde bayağı bir telaş var. Biz belediye ile koordine halindeyiz. Can kaybımız yok.”

Geçtiğimiz hafta da İzmir’de 3.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.


Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.