İşte Kıdem Tazminatında Son Durum ne? Sendikalardan gelen Tepkiler!

Değiştirilmek istenen kıdem tazminatında son durum

Son dönemin en çok tartışılan konusu milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatında yapılmak istenen değişiklik. İşçi ve işveren tarafının karşı çıktığı düzenleme ile ilgili son olarak Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan bir daha geldi. Daha önce “Ölürüm de kıdemi vermem” diyen Atalay bu defa da kıdem tazminatının işçinin güvencesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı ’ın 2022 yılını işaret ettiği sistem hakkında Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise, “Bu zamana kadar çalıştığımız en sade, en verimli olduğuna inandığımız model” ifadelerini kullanıyor. İşte milyonları ilgilendiren kıdem tazminatında son durum…

İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanan ve detayları çalışılan tamamlayıcı emeklilik sisteminde yapılacak değişiklere yönelik görüş ve endişelerini Cumhurbaşkanı Tayyip ’a iletiklerini söyledi.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/06/19/whatsapp-image-2020-06-18-at-08.41.49-1_16_9_1592460016-880x495-1.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan çarşamba günü Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ı kabul etmişti.

ATALAY: İŞ KANUNU’NUN BİR ÇOK MADDESİ İŞLEVİNİ YİTİRECEK

Görüşmede Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi olarak adlandırılan kıdem tazminatı sisteminde değerlendirilen değişiklikler gündeme gelmişti. Türk-İş’ten yapılan yazılı açıklamada, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adıyla kıdem tazminatı konusunda yapılmak istenen düzenlemelerle ilgili görüş ve endişelerimizi Cumhurbaşkanımıza dün ayrıntılı olarak ilettim… Kıdem tazminatının temelini oluşturan hususlar ortadan kaldırılırsa İş Kanunu’nun birçok maddesi de anlam ve işlevini yitirecektir” denildi.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/06/19/11haziransozkarti.jpg

ERDOĞAN: 2022’DE YÜRÜRLÜĞE SOKACAĞIZ

Temelde bir fon oluşturularak kıdem tazminatının bu fonda birikmesini hedeflenen değişiklik uzun yıllardır gündemde ancak işveren ve işçi kesiminden destek alan bir uygulama henüz oluşmadığından bu değişiklik bir çok kez olduğu gibi son demede de rafa kalkmış durumda idi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ay başında yaptığı “’nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022’de yürürlüğe sokacağız” açıklaması sonrası ise çalışmalar tekrar başlamış durumda.

MASADA İKİ FORMÜL VAR

Kıdem tazminatı fonu konusunda yürütülen çalışmada genel olarak iki formül üzerinde duruluyor. Selçuk, her iki formülde de uygulamanın başladığı tarihe kadar çalışmış olanların kıdem tazminatıyla ilgili kazanılmış haklarının korunmasının amaçlandığı söylüyor.

“Her zaman dile getirdiğimiz gibi kıdem tazminatı işçilerin en önemli güvencesidir” diyen Atalay, Erdoğan ile görüşmesi sonrası açıklamasında, “Kıdem tazminatı İş Kanunu’nun temel direğidir. Aynı şekilde, sendikal hakların kullanılması ve sendikal örgütlenmenin yapılmasında da kıdem tazminatı çoğu zaman önemli bir işlev görmekte ve güvence olmaktadır” dedi.

Kıdem tazminatı şu an her yılına karşılık 30 günlük ücret üzerinden ödeniyor. Mevcut düzenlemede çalışılan her yıl için 30 günlük ücret üzerinden ödenen tazminat gelirin %8.33’üne karşılık geliyor.

BİRİNCİ FORMÜL

Gündemdeki birinci formülde 30 günlük kıdem tazminatının 19 gününün mevcut sistemdeki gibi devam etmesi, 11 günün ise kıdem tazminatı fonuna devredilmesi öngörülüyor.

Bu formül için 11 günlük brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı fonuna prim kesilecek.

İKİNCİ FORMÜL

İkinci formülde ise kıdem tazminatı fonu için %6 oranında prim kesilecek. Bunun 4 puanı işveren, 0.5 puanı işçi priminden oluşacak.

Devlet 1 puan katkıda bulunacak. Vergi indirimi yoluyla da 0.5 puanlık ilave prim katkısı yapılacak. Böylece toplam prim tutarı %6 olacak. İşçi sendikalarına göre fona %6 oranında prim kesilmesi, 21.6 günlük kıdem tazminatına karşılık geliyor.

Yani ciddi bir geriye dönüş anlamına geliyor. Ancak, yönetimi primlerin nemalanmasıyla her yılı için 30 günlük ücrete karşılık gelecek ödemenin mümkün olacağını savunuyor.

BAKAN SELÇUK: %8.33’ÜN ÜZERİNE ÇIKACAĞIZ

Selçuk “Mevcut kıdem tazminatı kazancın yaklaşık %8.33’e denk geliyor; yeni modelimizde %8.33 korunmak ile kalmıyor üstüne çıkacağız” diyor.

Çalışmayı “Bu zamana kadar çalıştığımız en sade, en verimli olduğuna inandığımız model bu” sözleriyle niteleyen Selçuk, yeni düzenlemenin büyük kazanımlara sebep olacağına inandığını belirtiyor.

Kıdeme hak kazanarak işten çıkışı yapılan işçi sayısı şu anda %24 oranında olduğunu da belirten Selçuk yeni sistemin fonda birikim sayesinde kıdem alamayan işçilerin hakkın da gözetileceğini belirtiyor. (REUTERS)

Sendikalardan olası kıdem tazminatı düzenlemesine büyük tepki

Sendikalar hükümetin üzerinde çalıştığı iddia edilen kıdem tazminatı fonu planına büyük tepki gösterdi. Söz konusu düzenleme, kıdem tazminatı için işverenden her ay prim kesintisi yapılması, toplanan prime belli bir oranında devletin katkıda bulunması, fonda biriken paranın örneğin 56 yaşından önce sadece evlilik, konut alımı, gibi gerekçelerle çekilebilmesi öngörülüyor. Çalışma Bakanlığı’ndan konu hakkında bir yalanlama gelmedi.

Emekli Promosyonları 2020
Kıdem Tazminatına Sendikalardan Gelen Tepkiler

Eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu döneminde rafa kaldırılan bireysel hesaba dayalı kıdem tazminatı fonu konusu yeniden konuşulmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta ’da yapılan dar kapsamlı bir toplantıda, kıdem tazminatı tamamlayıcı emeklilik sistemiyle ilişkilendirilerek değerlendirildi. İddialar ’da ve kulislerinde şok etkisi yarattı. Kıdem tazminatı değişikliğinin yeniden konuşulur olması sonrasında emek cephesinden ve sendikalardan tepki geldi. Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Uysal Altundağ ile Türkiye’nin başkenti ’de görev yapan sendikacılar Türk-İş Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız, DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ve Hak-İş Bölge Temsilcisi İdris Ersoy yapılmak istenen değişiklikle ilgili görüşlerini Sözcü’ye anlattı.

RESMİ AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Uysal Altundağ kıdem tazminatı noktasında resmi bir temas olmadığını ifade ederek “Bugün gündeme geldiği söylenen kıdem tazminatından prim kesintisinin içeriğini bilmiyorum. Nasıl bir kesinti düşünüyorlar, prim kesintisinin oranı nedir, bu bize nasıl yansıyacak, lehte midir, aleyhte midir? Bunları bilmiyoruz” dedi.

GENEL GREV KARARI

Türk-İş Bölge Temsilcisi Yakup Yıldız kıdem tazminatıyla ilgili genel kurul kararı aldıklarını belirterek şöyle konuştu: “Bizim kırmızı çizgimiz. Bununla ilgili Türk İş 23. Olağan Genel Kurulu’nda da dokunulması ya da yapısının değiştirilmesine yönelik her türlü girişimi genel grev sebebi sayacağını genel kurul kayıtlarına geçirdi. Böylesine hassas ve çalışan açısından önemli bir varlığın yapısının değiştirilmesi, fona devredilmesi durumunu kabul etmemiz asla mümkün de değil. Onların sahip çıkması ile birlikte bu değişikliğin olmasını dün olduğu gibi bugün de gelecekte de engelleyeceğiz.”

İŞÇİNİN SON KALESİ

DİSK Kocaeli Bölge Temsilcisi Vedat Küçük kıdem tazminatının işçinin son kalesi olduğunu belirterek 2005-2006 yıllarında da mevcut düzenlemenin gündem geldiğini anımsattı. Küçük, “DİSK, Türkiye genelinde sokaklarda kıdem tazminatı değişikliğine karşı mücadelesini verdi. Bundan sonra da vermeye devam edecek. Kıdem tazminatı işçinin son kalesi” diyor. Küçük, corona salgının ardından çalışma yaşamının alt üst olduğunu belirtirken, “Biz sonuna kadar emeği ile geçinen her işçi arkadaşımızla birlikte, örgütlü olsun ya da olmasın bu değişikliğe karşı mücadele edeceğiz.” ifadelerin kullandı.

KAZANILMIŞ HAKLAR BAKİ KALMAK ŞARTIYLA

Hak-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi İdris Ersoy ise değişiklik yapılmasına karşı olmadıklarını ancak kazanılmış haklardan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Ersoy olarak kazanılmış haklardan taviz vermeyeceklerini ifade ederken hükümetin düzenleme talebine de açık olduklarını ifade etti. Türkiye’deki mevcut yasal mevzuattan dolayı 12 milyon çalışanın kıdem tazminatı alamadığını anlatan Ersoy, “12 milyon çalışan işveren oyunları ile kıdem tazminatı alamıyor. İşlere girdi çıktı yapılıyor. Şirketler değişiyor. Eğer bunlar değişecekse, çözüm olacaksa bu konuda Hak-İş olarak bizim çalışmalarımız ortada. Geçmişte yaptığımız çalışmalar biliniyor. Bütün işçi arkadaşlarımızın kıdem tazminatına erişebileceği, hak kaybı yaşanmayacak konularda her zaman konuşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja