Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Uzmanlara göre; önceden hazırlanmış bir çantası depremde hayat kurtarabilir. Olası bir deprem durumunda kullanılacak deprem çantasının hazırlanmasının ortalama maliyetinin ise bir kişi için 440 TL olduğu tespit edildi.

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı’nın (AFAD) resmi internet sitesinden yapılan bilgilendirmede çantasında bulunan gıdaların yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı, çabuk bozulmayan gıdalardan; konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu gibi ürünlerin bulundurulması gerektiği bildirildi. Ayrıca her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyunun çantaya dahil edilmesi gerektiği vurgulandı.

Buradan hareketle çantası içinde bulunan malzemelerin piyasa değeri araştırıldı. Yapılan analize göre, bir deprem çantasında bulunması gereken malzemelerin toplamı bir kişi için ortalama 440 TL olarak hesaplandı.

Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir? Hangi Malzemeler Gereklidir?

  • Bir çantasında önemli belge fotokopileri, gıdalar, hijyen maddeleri ile bazı ve gereçlerin bulunması gerekiyor. Çantada kimlik kartları ( cüzdanı, ehliyet), tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı, diğer (evcil hayvan karnesi) bulunması gerekiyor.
  • Deprem çantasına giyecek olarak iç çamaşırı, çorap, yağmurluk ve iklime uygun giysilerin konulması önem arz ediyor. Çantada bulundurulması gereken malzemeler ve fiyatları şu şekilde sıralanıyor: “iç çamaşırı 20 TL, çorap 20 TL, yağmurluk 30 TL ve iklime uygun giysiler.
  • Hijyen malzemesi; sabun 5 TL, diş fırçası ve macunu 25 TL, ıslak mendil 5 TL, tuvalet kağıdı 30 TL, ilk yardım çantası 30 TL, uyku tulumu 100 TL veya battaniye 25 TL, çakı 30 TL, düdük 10 TL, küçük makas 20 TL, kağıt 5 TL, kalem 5 TL, pilli radyo 50 TL, el feneri 10 TL ve yedek piller 20 TL.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.