İşte Davutoğlu’ndan ”one Minute” Olayının Perde Arkası

Davutoğlu’ndan “one minute” olayının perde arkası

Gelecek Partisi’nin İl Kongresi’nde konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davosta ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında yaşanan ‘One minute’ krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın açıklamalarına tepki gösteren Davutoğlu, 2009 yılında Davos’ta Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e ‘one minute’ diyerek tepki gösterdiği olaya ilişkin bilinmeyenleri anlattı.

Erdoğan’ın konuşmalarında gerçekleri konuşmadığını ifade eden Davutoğlu, o gece Davos’ta neler yaşandığını da çok iyi bildiklerini söyledi.

Erdoğan’ın kendisini hangi konuda eleştirmek istiyorsa eleştirebileceğini belirten Davutoğlu şunları kaydetti:

“Davutoğlu ve İsrail diye arayınca neler çıktığını herkes görebilir. ’nın Irak işgaline ortak olmamız ve askerlerini topraklarımızdan geçirmesi için hazırlanan tezkereye karşı 2003’te verdiğimiz mücadele sonrasında yazılanlar, çizilenler ortada. 2006 Hamas’ın seçimleri kazanması ardından ziyaretinde şahsımla ilgili yazılanlar ortada. Mavi Marmara’da şahsımla ilgili yazılanlar ortada. Gazze katliamlarına verdiğimiz tepki ve mücadele sonrası şahsımla ilgili yazılanlar ortada. Yazık ediyor. Ayıp ediyor.

O gece Davos’ta ve ’de birileri “yandık bittik” diye yakınırken başdanışman olarak Şimon Peres’in özür dilemesi için arka kapı diplomasisini bizzat yürüttüğümü ve bu özrün benim şahsi telefonumdan gerçekleştiğini kendisi de biliyor” 

Özürden sonra Davos’taki ve ülkedeki atmosferin değiştiğini anımsatan Davutoğlu devam etti:

“Davos’tan İstanbul’a dönerken arkadaşlarımızla birlikte Sayın Erdoğan’ın halka hitap ettiği konuşmayı yazarken mealen şu ifadeleri kaleme alan da bendim: “Bundan sonra biz şu veya bu ülke ne düşünüyor diyerek hareket etmeyeceğiz; diğer taraflar ne düşünür diye düşünmek zorunda kalacaklar”

Sayın Cumhurbaşkanı o gecenin şahitlerinden bahsediyor. Allah da millet de bizim hiçbir zorluk karşısında “yandık bittik” demediğimizi bilir. Eğer Davos’ta yandık bittik demiş olsaydık, herhalde kendisi bizi bu olaydan takriben iki ay sonra Dışişleri Bakanı yapmazdı.  Hayat boyu neler söylediğimizin ve neler yaptığımızın hepsi arşivlerde. Madem ki böyle bir ithamla karşı karşıyayız. Bizim de bugünkü dış adımları ile ilgili soru sorma hakkımız vardır.”

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja