İstanbul Üniversitesinden Geri Adım! Alınan Zamları İptal Etti

Birilerinin İntihar Etmesi mi Gerekiyordu?

Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” paylaşımı yaptıktan sonra intihar etmesinin ardından, geri adım attı. Üniversitesi resmi hesabından ‘Önemli Duyuru’ başlığıyla yaptığı paylaşımda, “Öğrencilerimizin taleplerini değerlendiren Rektörlüğümüz, yemekhane ile alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.” ifadelerine yer verildi.

Üniversitesi, öğrencilerin hakları için günlerdir devam eden eylemlerinin ardından geri adım attı. Üniversitenin resmi hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

ÖNEMLİ DUYURU:

Öğrencilerimizin taleplerini değerlendiren Rektörlüğümüz, yemekhane ile alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

NELER YAŞANMIŞTI?

3 buçuk liraya yedikleri yemeğin ücreti 18 buçuk liraya çıkarılan İstanbul Üniversitesi öğrencileri, rektörlüğün bu kararından sonra eylem yaptı. Öğrenciler, zamların geri çekilmemesi durumunda 17 Şubat’ta okulu boykota gideceklerini, zamlar geri çekilmezse yemekhaneden yemeyeceklerini ve yemek yapılmasına izin vermeyeceklerini duyurdu.

İstanbul Üniversitesi, geçtiğimiz yıl 2,75 lira olan öğün ücretini 3,5 liraya çıkarmış, bu yıl da önce kahvaltı öğününü kaldıran sonrasında da günde indirimli 3 öğün hakkını tek öğüne düşüren yönetimine, öğrenciler karşı çıkmıştı.

“Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” paylaşımı yapan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli de yaşamına son vermiş, Ünli’nin intiharı büyük tepki çekmişti.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.