İstanbul Seçimleriyle İlgili Bakın Anketler Ne Diyor?

23 Haziran : İstanbul için ne diyor?

Yüksek Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçimlerini iptal ederek 23 Haziran’da yeniden sandığa gidileceğini açıklamasının ardından anket seçimleri ilk sonuçlarını paylaşmaya başladı.

YSK’nın iptal kararı sonrası ’nun mazbatası geri alındı ve gözler 23 Haziran’da yapılacak İstanbul seçimlerine çevrildi.

Peki 23 Haziran İstanbul seçimi için yapılan ilk ne diyor?

Konsensüs

Konsensüs araştırma şirketinin yaptığı ilk anketten ’nun seçimi ’ın yüzde 2,1 fark önünde tamamlayacağı sonucu çıktı.

Konsensus Araştırma Başkanı Murat Sarı, 21-22 Nisan tarihlerinde 1040 kişiyle yapılan anket verilerine göre seçmenlerin yüzde 50,2’sinin Ekrem İmamoğlu’na, 48,1’inin ’a ve 1,7’sinin diğer partilere vereceğini söyledi. Diğer partilere veren 2,7’lik kesim belirleyici

Sarı, 39 yaşa kadarki seçmen kitlesinin 23 Haziran’da alınacak sonuçlarda belirleyici olacağının altını çizerek “DSP, Saadet, bağımsız adaylar, TKP ve diğer partilere oy veren 2,7’lik kesimin yüzde 1’inin de Ekrem İmamoğlu’na kaydığını görüyoruz. Binali Yıldırım’a oy verenlerin pek fikrinin değişmediği sonucu var. Yıldırım’ın oy oranı yüzde 48,1 ile 48,3 arasında değişiyor.” diye konuştu.

Bu sonuçlara göre yeniden sayım sonrası Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı Adayı Binali Yıldırım arasında açıklanan 13 bin 700 oy farkının, 23 Haziran’da yenilendiğinde yaklaşık 180 binin üzerine çıktığı görülüyor. MAK Danışmanlık

AK ’ye yakınlığıyla bilinen kamuoyu araştırma şirketi MAK Danışmanlık’ın yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Kulat yaptıkları ankette, İstanbul’da 31 Mart seçimlerinde oy kullanan seçmenlerin yüzde 16 ila 17’sinin yenilenen seçimlerde tercihini değiştireceği sonucuna vardıklarını söyledi.

Söz konusu seçmenlerin ağırlıklı olarak AK ’ye ve Cumhur İttifakı’na oy verenlerden oluştuğunu belirten Mehmet Ali Kulat, “Bu fotoğraf doğru çıkarsa Ekrem İmamoğlu’na oy verme oranının artacağını gösteriyor.” dedi.

Piar Araştırma

İstanbul’da 23 Haziran günü yenilenecek seçimle ilgili Piar araştırma şirketi tarafından yapılan bir değerlendirmede, “kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğu” yorumu yapıldı.

Seçimlerin her iki taraf için de riskler barındırmakla birlikte her iki adayın da kazanma ihtimali bulunduğu belirtilen Piar açıklamasında, “Ancak kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu söylemekte fayda görüyoruz.” denildi.

Piar’ın sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamasında, seçmen psikolojisini doğru yönlendiren tarafın bu kez farklı kazanabileceği belirtilerek, “Seçimlerin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday 31 Mart’a oranla çok daha büyük fark yapabilir.” ifadesi kullanıldı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.