İstanbul Büyükşehir Belediyesi Faytonları ve Atları Satın Alacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Faytonları ve Atları 75 Milyon Liraya Satın Alacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ’daki ve bu faytonlar için kullanılan atları yaklaşık 75 milyon liraya satın alarak kamulaştıracak. Faytonların her biri 250 bin TL, atlar ise 4’er bin TL bedelle tarafından satın alınacak.

İBB Faytonları Satın Alıyor
İstanbul Atlı faytonlar – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Faytonları ve Atları 75 Milyon Liraya Satın Alacak!

Hazırlayıp Sundu!

Uzun zamandır tartışma konusu olan Adalar ilçesindeki ve atlarla ilgili sorun, sonunda çözüme kavuşturuluyor. İBB Hukuk, Plan ve Bütçe, Orman Hayvancılık ve Su Ürünleri komisyonlarının ortak raporu olarak Meclis’e sunulan teklif, birliğiyle kabul edildi. Söz konusu raporda şöyle denildi:

“İstanbul’un turistik ziyaret noktalarından olan Adalar ilçesinde taşımacılıkta kullanılan faytonlar nedeniyle her yıl ortalama 400 atın öldüğü ve atların 20-25 yıl olan ömrünün 2 yıla kadar düştüğü tespit edilmiştir. 20 Aralık tarihli İstanbul Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Mahalli Çevre Kurulu Toplantı Kararı’nda özetler; Adalar ilçesinde yılı sonbahar ruam taramasına tabii tutulan 1378 attan 81’inin ruam hastalığı çıktığı, ruam hastalığının ve hayvanlara bulaşma riski taşıması nedeniyle , hayvan ve çevre sağlığı açısından daha olumsuz durumlar oluşturulmaması adına Adalar’da atların faytonlara koşulmasının 3 ay süreyle durdurulmasına, Adadaki toplu ulaşım hizmetlerinin aksamaması için İBB tarafından gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmiştir.

Anılan nedenlerle 25 Aralık tarihli İl Komisyonu kararı uyarınca, Adalar Belediyesi tarafından tescil edilmiş olan ve Adalar ilçesinde taşımacılık faaliyetinde kullanılan, araçlarıyla birlikte toplam 277 adet tescilli fayton plakasının adedinin 250.000 TL bedelle İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, sahipliği Tek Tırnaklı Hayvan Kimlik Belgesiyle belirlenen atların adedinin 4.000 TL bedelle (fayton başına en fazla 6 at) Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından satın alınması ve ulaşım hizmetinin UKOME tarafından belirlenecek sayıdaki elektrikli araçla yapılması uygun görülmüştür.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.