İstanbul’da Seçim Kurulu Başkanları Hakkında İnceleme Başlatıldı!

İstanbul ilçe kurulu başkanları hakkında başlatıldı

HSK, İstanbul seçiminde kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmeleri yaptıkları gerekçesiyle İstanbul ilçe kurulu başkanları hakkında başlattı.

hsk - hakimler ve savcılar kurulu
hsk – hakimler ve savcılar kurulu

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), ’nun () tarafından duyurusunda bulunduğu İstanbul ilçe seçim kurulu başkanları hakkında inceleme başlattı.

, 31 Mart’ta yapılan İstanbul Başkanlığı seçiminin iptalinin ardından, kanuna aykırı sandık görevlisi ataması yaptıkları gerekçesiyle ilçe seçim kurulu başkanları ve diğer sorumlular hakkında duyurusunda bulunmuş, bu kişilerin olması nedeniyle suç duyurusu yazısı HSK’ye gönderilmişti.

HSK 1’inci Dairesi, YSK’nin suç duyurusu üzerine, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında inceleme başlattı. İddiaları araştırmak üzere HSK müfettişleri görevlendirildi.

HAKİM OLMAYANLARLA İLGİLİ SORUŞTURMALARI SAVCILIKLAR YÜRÜTECEK

YSK tarafından, Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun, “ ve savcıların suçlarına iştirak edenler aynı ve kovuşturma mercilerine tabidirler” hükmü gereğince, ilçe seçim kurulu başkanlarının yanı sıra diğer sorumlular hakkındaki suç duyurusu dilekçesi de HSK’ye gönderilmişti.

HSK, hakimler dışındaki görevliler hakkındaki soruşturmaların genel hükümlere tabi olması nedeniyle soruşturmaların İstanbul savcılıklarınca yürütülmesine karar verdi. (/AA)

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.