İran’dan Türkiye’ye Destek…!

Trump’ın kararına İran’dan tepki: Utanç verici

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Başkanı Donald Trump’ın NATO üyesi Türkiye’nin ekonomisine yönelik açıklamalarını “utanç verici” şeklinde niteledi.

Trump’ın kararına İran’dan tepki: Utanç verici

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, hesabından yaptığı paylaşımda, “Trump’ın NATO müttefiki ’ye ekonomik zorlukları coşkuyla dayatması utanç verici. yaptırımlara ve zorbalığa bağımlılığını düzeltmeli aksi takdirde tüm ülkeleri onu zorlamak için sözlü kınamaların ötesine geçecektir. Biz daha önce de komşularımızın yanındaydık şimdi de yanlarında olacağız” ifadelerini kullandı.

trump-ekran

Başkanı Trump, dün hesabından yaptığı paylaşımda, “Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü” ifade ederek, ’den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2’ye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu. Trump, “Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil” ifadelerini kullanmıştı.Trump’ın açıklamalarına tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da “ABD Başkanı ’ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan Zarif, ’li mevkidaşı Mike Pompeo ile görüşmeyeceğini açıkladı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.