İngiltere’de Krizde Resmen Kaos Yaşanıyor

İngiltere Son Yılların En Büyük Kriziyle Karşı Karşıya

İngiltere’de muhalefet, anlaşmasız ’i önlemeye dönük kritik bir oylamayı kazandı. Parlamento’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda, Parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten alıp milletvekillerine veren teklif 301’e karşı328 oyla kabul edildi.

Oylama sonucu, Başbakan Boris Johnson’ın parlamentoda aldığı ilk kritik yenilgi oldu.

Johnson liderliğindeki Muhafazakar hükümeti, dün bir milletvekilinin Liberal Demokrat ’ye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmişti.

Dün akşamki oylama, milletvekillerine Parlamento’ya anlaşmasız ’i önlemeye dönük bir tasarısı sunma imkanı verecek.

Avam Kamarası’nın işlemlerini bugün tamamlaması halinde tasarı Parlamento’nun üst kanadı Lordlar Kamarası’na havale edilecek.

Muhalefet partileri perşembe günü Lordlar Kamarası’ndaki süreci de hızla tamamlayarak, tasarıyı cuma günü yasalaştırmayı hedefliyor.

Çıkarılacak yasanın, İngiltere ile AB arasında bir Brexit anlaşmasına varılamaması halinde hükümeti AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakacak şekilde formüle edilmesi bekleniyor.

ERKEN SEÇİM RESTİ ÇEKTİ

Başbakan Johnson, oylamanın ardından yaptığı konuşmada, Parlamento’nun anlaşmasız Brexit’i önleyecek bir çıkarması halinde ülkeyi erken seçime götürmek için bir teklif sunacağını açıkladı.

Ancak İngiliz yasalarına göre erken seçim kararı Parlamento’da 3’te 2 çoğunlukla alınabiliyor. Boris Johnson’ın, erken seçim kararı için muhalefetin desteğini alma zorunluluğu bulunuyor.

Başını İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in çektiği muhalefet bloğu ise anlaşmasız Brexit’i kesin bir şekilde önlemeden önce erken seçim kararına destek vermeyeceğini ilan etti.

AZINLIK HÜKÜMETİ

Johnson liderliğindeki Muhafazakar şu anda Kuzey İrlanda’nın İngiltere ile birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) 10 milletvekilinin dışarıdan desteğiyle azınlık hükümeti olarak iktidarda bulunuyordu.

Dün yapılan oylamada 21 Muhafazakar Parti milletvekili hükümete karşı oy kullandı.

Boris Johnson, muhalif milletvekillerini, “hükümete karşı oy kullanmaları durumunda gelecek seçimde milletvekili listesi dışında bırakmakla” tehdit ediyordu.

PARLAMENTO DARBESİ

Başbakan Johnson, geçen hafta Parlamento’yu 9 Eylül-14 Ekim tarihlerinde 5 hafta tatil etme kararı almıştı. Johnson bu adımıyla milletvekillerine anlaşmasız Brexit’i önleyecek yasa çıkarmak için yeterli zamanı bırakmamayı hedefliyordu.

Parlamentoyu tatil kararı muhalefet partileri tarafından “darbe” diye nitelendirilirken, hafta sonunda İngiltere’de 30’dan fazla kentte  gösterileri düzenlenmişti.

Boris Johnson’ın talebi, İngiltere ve İskoçya’da mahkemeye de taşındı. Aralarında eski başbakanlardan John Major’ın da bulunduğu çok sayıda ve sivil toplum temsilcisinin, Johnson’ın kararına karşı açtığı ortak davalardan 2’sinin de bu hafta görülmesi bekleniyor.

BREXIT SÜRECİ NASIL İŞLEDİ

Başbakan Johnson, 31 Ekim’de anlaşma olsun veya olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 3 kez reddedilmişti.

Johnson, May’in istifa kararı almasının ardından Muhafazakar Parti’nin yaklaşık 150 bin üyesinin oylarıyla başbakanlık görevine seçilmişti.

İngiliz parlamentosu, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit’i yasa çıkararak engellemiş, AB’nin de onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’daki referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı. AA

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.