IMF Türkiye’den Borç İstedi mi? tartışması Büyüyor

IMF ’den borç istedi mi?

Cumhurbaşkanı , bir kez daha “IMF ’den 5 milyar borç istedi” iddiasını gündeme getirdi. Geçmişte hükümetlerinde ekonomiden sorumlu bakan olarak görev yapan DEVA Partisi Genel Başkanı , “ yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi. Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var.” yanıtını verdi. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise, IMF’nin Türkiye’den borç istemediğini, Türkiye’nin ihtiyati bir fona taahhütte bulunduğunu ve taahhüdün gerçekleşmediğini söyledi. Siyasetçi Cem Toker de, IMF’nin Türkiye’den borç istemediğine dair belge paylaştı. Türkiye, 2012’de fona birçok üye ülkeyle birlikte katkı için taahhütte bulunmuş ancak söz konusu taahhüde ihtiyaç olmamıştı.

IMF Türkiye’den borç istedi mi?

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2012’de olası ek kaynak ihtiyacını karşılamak üzere oluşturduğu mekanizmaya Türkiye’nin 5 milyar dolarlık taahhütte bulunması bir kez daha gündeme geldi. IMF söz konusu taahhüdü kullanmamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada DEVA Partisi Genel Başkanı ’ı isim vermeden eleştirerek “IMF bizden 5 milyar istedi. O zamanki bakan ‘bu borcu verelim mi?’ dedi. ‘Verelim’ dedim. Bugün borcu alan yarın talimat alır. Şimdi parti kurmuş bize dersi veriyor” dedi.

“BUGÜN IBAN VERİP HALKTAN YARDIM İSTEYEN BİR YÖNETİM VAR”

Babacan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye tam 19 yıldan sonra ilk defa, 14 Mayıs 2013 tarihinde, son taksitini ödeyerek IMF’ye olan borcunu sıfırladı.

* Sayın Cumhurbaşkanı’nın tespitine katılıyorum. Ekonomi yönetimini teslim ettiğimde Türkiye, IMF’ye borç verebilecek güçteydi.

* Fakat bugün maalesef IBAN verip halktan yardım isteyen bir yönetim var.

* Ekonomi hepimizin sorunu. Ders vermiyoruz; ülkemiz düze çıksın diye çözüm önerileri sunuyoruz.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/08/11/babacan-3.jpg

YILMAZ: IMF TÜRKİYE’DEN BORÇ İSTEMEDİ

Eski Merkez Bankası (TCMB) ve İyi Parti Milletvekili Başkanı Durmuş Yılmaz, da üzerinden “IMF Türkiye’den borç istedi” iddiasını yalanladı. 2006-2011 döneminde TCMB Başkanı olarak görev yapan Yılmaz, IMF’nin Türkiye’den borç istemediğini, Türkiye’nin ihtiyati bir fona taahhütte bulunduğunu ve taahhüdün gerçekleşmediğini belirtti.

Tweetle

Durmuş Yılmaz

@DurmusYillmaz

https://pbs.twimg.com/profile_images/939436667223584769/5DkMtAXr_bigger.jpg

Şu IMF’ye $5 mia borç verme konusu. En ağır kelimeyi kullanmak için çok zorladım, bulabildiğim kelime YALAN. Konu çok teknik. Kısacası IMF bizden borç istemedi. İhtiyati bir fona TAAHHÜTTE bulunuldu.Taahhüt gerçekleşmedi. İspatı: MB bilançosunda böyle bir bir borç kaydı yok.

ÖÖ 1:44 · 11 Ağu 2020· for iPhone 4,9 B  Retweet ve yorum                   21,6 B    Beğeniler

TOKER IMF’YE SORMUŞTU

Siyasetçi Cem Toker 2017 yılında IMF’ye Türkiye’den borç istenip istenmediğini sormuş, IMF ise verdiği yanıtta 2008 krizinden sonra ülkelerden ek kaynak artırımı için destek istendiği fakat Türkiye’nin destek veren ülkeler arasında olmadığını belirtmişti.

Toker bugün IMF’ye yazdığı mektubu ve mektubun içeriğini 100 canlı yayınında anlattı.

Bir Şeyler Yazın...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Optimized with PageSpeed Ninja